DISKRIMINACIJA TRAJALA DUŽE OD 10 GODINA: Asistenti u nastavi dobili pravo na zaposlenje na neodređeno vreme
VIŠEDECENIJSKA nepravda prema asistentima u nastavi u Crnoj Gori konačno je ispravljena usvajanjem Predloga izmene Zakona o vaspitanju i obrazovanju dece sa posebnim obrazovnim potrebama, koji je usvojila Skupština Crne Gore 13. decembra.
Foto: P. Milošević
Izmene Zakona omogućavaju asistentima u nastavi da ostvare pravo na zaposlenje na neodređeno vreme.
U Crnoj Gori ima oko 2.500 dece sa posebnim potrebama, a asistenata u nastavi skoro pet puta manje nego što bi trebalo. Uz neprilagođene norme, oko 400 asistenata u nastavi do sada je bilo diskriminisano jer nisu mogli ostvariti pravo na rad na neodređeno vreme u Crnoj Gori i to duže od 10 godina (od 2009. godine) zbog čega su bili u neravnopravnom položaju u odnosu na zaposlene u vaspitno-obrazovnim ustanovama.
Poslanici su 13. decembra većinom glasova usvojili Predlog izmene Zakona o vaspitanju i obrazovanju dece sa posebnim obrazovnim potrebama koji je Prava Crna Gora podnela Skupštini. Podsetimo, dosadašnji Zakon o vaspitanju i obrazovanju dece sa posebnim obrazovnim potrebama ne daje asistentima u nastavi pravo na rad na neodređeno vreme, već samo na određeno.
Predsednik Prave Crne Gore Marko Milačić u obrazloženju Predloga za izmenu Zakona o vaspitanju i obrazovanju dece sa posebnim obrazovnim potrebama podsetio je da dosadašnji Zakon o vaspitanju i obrazovanju dece sa posebnim obrazovnim potrebama ne daje asistentima u nastavi pravo na rad na neodređeno vreme, već samo na određeno.
Do sada asistenti u nastavi mogli su da rade samo do 30. juna. Tokom jula i avgusta su nezaposleni, a sa početkom svake školske godine morali su ponovo da konkurišu za posao asistenta u nastavi.
- To je nepravda prema njima, jer ne mogu da ostvare svoje pravo na rad na neodređeno vreme, iako mnogi od njih godinama rade u istoj školi - zaključio je Milačić ističući da je neophodan naglašeno senzibilan, posvećen i odgovoran pristup, imajući u vidu da je reč o deci sa invaliditetom.
Iz Udruženja dece sa smetnjama u razvoju "Naše sunce" potvrdili su da i dalje nemaju dovoljan broj asistenata u nastavi u školama.
Preporučujemo
SNEG "ZATRPAO" SEVER CRNE GORE: Na Žabljaku napadalo 78 centimetara
13. 12. 2021. u 12:00
GORELE TRI JAHTE: Vatrena stihija u marini Navar, požar gašen i sa vatrogasnog broda!
12. 12. 2021. u 19:58
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Šta se to desilo na granici Ukrajine i Belorusije? Zelenski besan, preti komšijama: "Spremni smo!"
PREDSEDNIK je takođe najavio da Ukrajina priprema nekoliko novih paketa sankcija koji će biti uvedeni odmah i u bliskoj budućnosti.
03. 05. 2026. u 09:37
Komentari (0)