Спорна интерпретација истраживање наслеђа: Реаговање Музеја Југославије

Новости

16. 06. 2020. у 07:54

ПОВОДОМ текста "Обнова штафете и Брозовог култа", објављеног у "Новостима" 13. јуна, реаговао је Музеј Југославије, тврдећи да је у њему "изнета спорна интерпретација уметничког рада међународно признатог и вишеструко награђиваног колектива 'Kаркатаг', који се реализује у музеју, а који се доводи у везу са тумачењем укупне концепцијске и програмске опредељености ове институције":

Спорна интерпретација истраживање наслеђа: Реаговање Музеја Југославије

Фото: Н.Фифић

- Музеј Југославије чува културна добра од изузетне културно-историјске вредности, а поједини предмети у његовим збиркама део су светске културне баштине, што га чини неизоставним извором за проучавање и разумевање историје и наслеђа 20. века. Својим приступом у интерпретацији и представљању наслеђа, Музеј је локално и међународно признат као институција која развија иновативне и примењује савремене музеолошке праксе. Отуда је у интернационалним оквирима често препознат као важан и релевантан партнер различитим институцијама, организацијама и појединцима у процесима (ре)интерпретације југословенског наслеђа и развијања нових методолошких приступа.

Оваква оријентација Музеја, као места дијалога и размене различитих становишта, видљива је како у разнородним програмским активностима, тако и у приступу рада на сталној поставци у згради Стари музеј. У овом објекту, који је део комплекса Музеја Југославије, посетиоци могу пратити како се тај рад развија, започет сучељавањем два наслеђена фонда - Музеја револуције и Меморијалног центра Јосип Броз Тито, чијим спајањем је и настао Музеј (историје) Југославије 1996. године. Под називом Музејска лабораторија, рад на актуелној поставци трансформише се у поље истраживања, експеримента и креације, у чему учествују кустоси, релевантни стручњаци, уметници, са циљем да се изложени предмети сагледају кроз призму вишеструких интерпретација и да се кроз заједнички рад промишљају и размењују идеје о југословенском наслеђу - стоји у саопштењу.

Музеј Југославије истиче да је управо у духу поменутог приступа, који подразумева укључивање разних актера који из различитих позиција пропитују и (ре)интерпретирају појаве из југословенског периода, дат простор за уметничко истраживање колективу "Kаркатаг":

- Чланови и чланице колектива "Kаркатаг" већ једанаест година делују у пољу интерактивне уметности и нових медија, а учествовали су на бројним изложбама, фестивалима и перформансима у Србији, Немачкој, Енглеској, Аустрији, Пољској, Хрватској, Француској, Црној Гори. Kао део националне селекције, "Kаркатаг" је награђен Златном медаљом за покретање дијалога на Прашком квадријеналу 2015. године. Такође, 2015. су добили Награду за развој британског програма Gone in 20 Minutes за нове и храбре уметничке пројекте на отвореном, а исте године освојили су и престижну The Oxford Samuel Beckett Theatre Trust награду и продукцију у Барбикен центру у Лондону за 2016, у сарадњи са британском групом Collectif and Then.

Њихов уметнички рад, под називом n(ex)t y(o)u /нови ревизионизам, биће представљен у више фаза током наредних месеци у Музеју Југославије. У оквиру прве фазе расписан је јавни конкурс за дизајн штафете младости. У тексту расписа, аутори се тенденциозно поигравају језиком савремених пи-ар и маркетиншких агенција и на тај начин циљано артикулишу један крајње амбивалентан однос, како према историјском наслеђу на које реферирају, тако и према "новој генерацији штафета", коју учесници конкурса треба да произведу. Отуда, реактивирање наслеђа у овом случају не подразумева некритичку афирмацију ни репродукцију оригиналног историјског и идеолошког контекста, већ је намера уметника да отворе расправу о томе на који начин се та идеја може интерпретирати у савременом тренутку, какав је актуелан однос заједнице према том наслеђу и, најзад, преко тога, којим се то механизмима данас производе, преузимају и реинтерпретирају друштвене вредности.

Управо на нивоу програмских активности и сарадње с другим актерима, Музеј Југославије настоји не само да историзује југословенско наслеђе, већ и да изнова преиспитује начине на које оно резонира у савременом тренутку. Анализом и демистификацијом југословенског искуства, према којем је однос углавном изразито поларизован у виду југоносталгије или нежељеног наслеђа, Музеј покушава да истакне његову комплексност и тако учествује у напорима да се избегну једнострана и поједностављена тумачења историјских процеса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) СРБИН У УН ПОКАЗАО СЛИКЕ: Обезглављени српски војници од стране Ал Каиде - Мојој баби су откинули гркљан

(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) СРБИН У УН ПОКАЗАО СЛИКЕ: Обезглављени српски војници од стране Ал Каиде - "Мојој баби су откинули гркљан"

У ЊУЈОРКУ се данас, у организацији Сталне мисије Републике Србије при Уједињеним нацијама, одржала панел дискусија "Ми говоримо, јер они не могу - гласови које треба чути" сведочанства сведока и жртава рата у БиХ.

22. 05. 2024. у 18:13

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА НОВОСТИ: Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА "НОВОСТИ": Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

НЕМА правог љубитеља тениса који би могао да набраја великане "белог спорта", а да заборави на "румунског лакрдијаша" Илијеа Настасеа, оригиналног "лошег момка" тениса. Некада први играч планете у ексклузивном разговору за "Новости" говорио је о документарном филму снимљеном о њему, српском народу, шљивовици, а неизбежна тема био је најбољи тенисер свих времена - Новак Ђоковић.

22. 05. 2024. у 20:00 >> 20:57

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У ХУРГАДИ: Ово су цене и повољности за ту дестинацију (ФОТО)