Holivud: Proradio srpski lobi

M. ADŽIĆ

02. 09. 2012. u 20:55

U holivudskoj kinematografiji se polako popravlja slika o našem narodu. Saša Aleksander u seriji "Rizoli i Ajls" ruši stereotipe o zemlji svojih roditelja

U HOLIVUDU je konačno proradio srpski lobi. Posle dve decenije negativnih konotacija u tamošnjoj kinematografiji, Srbi nisu više samo ubice, siledžije i primitivci. Stereotip o politički korektnom negativcu, koji je često bio rezultat izvrtanja stvarnosti, poslednjih dana doživljava svoje urušavanje. Osim pozitivnog odjeka vesti o ekranizaciji životne priče najvećeg srpskog naučnika Nikole Tesle, doktorka Mora Ajls iz popularne američke kriminalističke serije "Rizoli i Ajls" pomaže Srbima u popravljanju imidža.

U nedavno emitovanoj epizodi "Nožem urezano", glumica srpskog porekla Suzana Drobnjaković, poznatija kao Saša Aleksander, predstavila je zemlju svojih roditelja u pozitivnom svetlu. Tako srpski jezik ne zvuči kao hrvatski, a ni kao ruski, što se obično dešavalo u mnogobrojnim filmovima i serijama američke produkcije. U sceni u kojoj pregleda telo ubijene devojke, za koju se ispostavlja da je srpska studentkinja Anja Babić iz Dubrovnika, doktorka Mora na čistom srpskom objašnjava da je "Dubrovnik mnogo lep grad". Kada se njene kolege policajci iznenade time što ona govori "hrvatski", Mora ih, ponovo na našem jeziku, ispravlja "da je reč o srpskom i da je veoma lak jezik".

Tokom cele epizode, Saša kroz svoju ulogu na srpskom ispituje svedoke, takođe Srpkinje koje su bile žrtve trgovine ljudima, a iza koje stoji čovek inspirisan zločinima hrvatskih nacista iz vremena Drugog svetskog rata. Američki gledaoci prvi put su se susreli sa fotografijama izmasakriranih srpskih žrtava, preklanih "srbosjekom", odnosno nožem koji se popularno u to vreme nazivao "koljač". "Hrvatski nacisti zvali su ga koljač, jer se njime lako zakolje", objasnila je doktorka Mora Ajls.

PRAVDA ILI KLETVA DA li po pravdi ili po kletvi, tek filmovi u kojima su Srbi predstavljeni kao negativci doživljavaju fijasko u bioskopskim salama i osvrtima kritičara. Počevši sa "Mirotvorcem" Džordža Klunija, preko "Lova u Bosni" Ričarda Gira, pa do "Zemlje krvi i meda" Anđeline Džoli. Ispostavilo se da su ratovi u bivšoj Jugoslaviji zanimljiviji scenaristima nego gledaocima, koji uglavnom ne znaju gde se nalazi Balkan, a kamoli Srbija. Na testu je i poslednji film ove tematike, u kojem Džon Travolta glumi "čistokrvnog" srpskog ratnog veterana Emila Kovača, a hoće li i on doživeti istu sudbinu - saznaće se 2013, kada se očekuje njegova premijera.

Mada nije precizirala kako je došla na ideju da zaplete radnju epizode o srpskim emigrantkinjama koje su iz Hrvatske prebegle u Ameriku da bi studirale, autorka serije Dženet Tamaro otkrila je zašto je Mora progovorila srpski.

- Znala sam da je Saša poreklom iz Srbije, ali ne i da govori srpski. Rekla sam: "U redu, zvuči ludo, ali ako hoćeš - govorićeš srpski". To ide uz lik sofisticirane i obrazovane More. Danas je teško pronaći dobru misteriju, a tematika srpsko-hrvatskih odnosa uvek je inspirativna - rekla je Tamarova.

Suzana Drobnjaković je, inače, najuspešnija i najpopularnija glumica srpskog porekla u Americi. Zbog predugačkog imena, roditelji su joj dali nadimak Saša, po starijem bratu Aleksandru, koji je Suzana prisvojila kao umetničko ime. Ostvarila je uloge u brojnim filmovima i seriji "Marinci", a velika gledanost "Rizoli i Ajls", koju redovno prati deset miliona gledalaca, Saši donosi ček na 100.000 dolara po epizodi.

Glumica je nedavno u jednoj američki emisiji otkrila da je kao tinejdžerka dolazila u domovinu roditelja, obilazivši rodbinu na selu, gde je provodila letnje raspuste.

- Moji roditelji su tradicionalni ljudi, tako da sam rasla pod uticajem raznih srpskih narodnih verovsanja. Kao maloj stalno su mi govorili: "Nemoj da stojiš pored vrata, udariće te promaja!". Bojala sam se da je "promaja" strašan zli duh koji će doći po mene. Kada sam odrasla, shvatila sam da je reč o običnom vetru - ispričala je u šaljivom tonu Saša, koja je udata za sina Sofije Loren, Eduarda Pontija. Njen otac je u Ameriku stigao zahvaljujući upravo slavnoj glumici, čiji je bio krojač. Pre pet godina poznati par dobio je ćerku Sofiju Lučiju, koju baka Dobrila Pavlović uči da priča srpski.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (23)

citalac

02.09.2012. 21:08

jos jedna poznata Sprkinja u Holivudu jeste Stana Katic koja glumi jednu od glavnih uloga u seriji Castle.

AcaL

02.09.2012. 21:28

"Kroz ponoć nemu i gusto granjevidi se zvezda tiho treptanje,čuje se srca silno kucanje; -o, lakše samo kroz gusto granje!... " Đura Jakšić

Dragan

02.09.2012. 21:37

Pocelo je,pocelo je.Na kraju ce Ame3rika pasti na kolena zbog srpske LEPOTE.Jer samo posteni ljudi i zene su LEPI!!!

drzavnik

03.09.2012. 08:31

E bas ste "popravili" image sesterorazrednom serijom i glumicom "zlj" produkcije. Ha, ha, ha.... Neka Drobnjakaovic naspram Andjeline Djoli, Ricarda Gira, Klunija, Travolte..... Ha, ha, ha.....

Republika Srpska

03.09.2012. 10:20

@drzavnik - I sve jedno doživljavaju totalne debakle! Soroš može da izdvoji na 10-tke miliona $ i da plati najpoznatije američke glumce da glume u antisrpskim filmovima pa plati najpoznatije srpske scenariste i režisere koji takođe snimaju antisrpske filmove. A ko će da plati milione $ da pokaže Srbe u pozitivnom svetlu? Možda ova izmučena država čiji 75% stanovnika je na ivici siromaštva! E moj prijatelju,trebao bi biti zahvalan i pružiti podršku toj ideji,a ne odmah napadati.

Marija

03.09.2012. 10:39

@drzavnik - Pre nego sto se odvaziz da ostavis komentar, istrazi malo. To je bar lako, imas Google.com. Serija je najgledanija na americkoj kablovskoj televiziji i radjena je u produkciji Warner bros-a. Zato nemoj vise lupetati.

zagrebcanka

03.09.2012. 12:23

Ne moze vama niti cijeli Holyywood popraviti sliku koju svijet ima o vama. Jer je ta slika utemeljena na presudama medjunarodnih sudova i istini o vasim zlocinima.

Mia

03.09.2012. 12:35

@zagrebcanka - A kako bi bilo da se ti malo pozabavis GOTOVINOM i ostalima ,kartice su ti prazne i ne prolaze vise ,a ne brines o tome kako cemo mi . Sram vas bilo .A da te pitam -sta ima novo kod nas?

Za moj spremni

03.09.2012. 13:45

@zagrebcanka - Ustasica se javlja,ne znam da li da se smejem ili da vristim od smeha...

radar

03.09.2012. 19:55

@zagrebcanka - Vidis Zagrebcanko ja zivim na "zapadu" i kada spomenes Srbiju ljudi se uglavnom trenutno sete Djokovica,u Kanadi Raonica,Ane Ivanovic i Tesle.Za ostalo nemaju pojma a i nije vise u modi

DRAGAN

03.09.2012. 12:56

Ko ovom ustaškom provokatoru dozvoljava da se pojavljuje na sajtu srpskog medija? Ima li među recenzentima neko ko podržava stavove oog provokatora, kao i onog ispod nje? Da li je moguće da smo i posle izbora još uvek pod vlašću ustaških ekspozitura? Kako to ova može nekažnjeno da iznosi svoje laži i prosipa svoju ustašku mržnju, a da se naši odgovori cenzurišu?

AcaL

03.09.2012. 16:20

@DRAGAN - @Dragan: U pravu si(iako malo prejakim riječnikom).Znam kakve banalnosti su meni ovdje cenzurisali a ova dva-tri provokatora se na svakoj temi ponavljaju i antagonizuju sve nas.Drugačije mišljenje jeste i mora biti viđeno (čak uvaženo kao drugačije)-to i jeste svrha ovih komentara ali ovo je iživljavanje na svima nama...I meni se čini da ili su različiti aršini redakcije ili različiti ljudi rade taj posao...

zagrebcanka

03.09.2012. 19:33

@DRAGAN - Dragan & AcaL @ Pa ne razumijem zasto vam smeta moje misljenje, ili slicno, o toj "glumici"? Koga vrijedjam ili pozivam na ubojstva? Pa vi podrzavate genocid koji je presudjen (od suda koga i Srbija priznaje) i ne smetaju vam takovi komentari niti izjave. Uzas!!!

hromi daba

04.09.2012. 05:57

@DRAGAN - Purgerko ?! Tvoji stavovi o Srbiji proizlaze iz tvojeg sovinistickog nasledja, koje je simptomaticno za veliko hrvate. Geneologija je veoma dobar pokazatelj ko su u stvari najtvrdokornije ustase u Hrvatskoj. Svoga djubreta imate dovoljno, a za nas se ti ne brini. Australci tj. Aboridzini su izmislili divnu spravu, a zove se bumerang, taj isti bumerang visi iznad glava hrvata kao Damaklov mac. Rodjen sam u Zagrebu, tresnjevcan, a stidim se toga !

Milena2

03.09.2012. 13:17

Zagrebcanko, jest da Holivud potcenjuje prosecnog Amerikanca i uopste prosecnu publiku, ali oni nisu tako glupi. Da pratis sta se desava, znala bi da danas malo ko veruje presudama tog 'suda' o kome govoris, jer obican covek lako uocava lazi i nepravde. Uostalom, pozabavi se Gotovinom, Tudjmanom i njegovom idejom da Hrvatsku treba ocistiti od Srba (svesti ih na 3%), i ustasama koje i danas zive tamo, mirno, kao da nisu najgori koljaci u istoriji. Istinu nista nece zaustaviti, jaca je od svega.

MIG 29M

03.09.2012. 18:10

Čuj "srpska studentkinja Anja Babić iz Dubrovnika", pa ako je srpkinja zar se ne bi trebala zvati Živadinka ili Tankosava iz npr. Babušnice ili Marinkove Bare. Zašto nije "Žagubica ili Žitorađa biti mnogo lep grad" a ne tamo neki hrvatski Dubrovnik?

Tanja

03.09.2012. 19:59

Sasha Aleksander je inace vrhunska klizacica, bila je i u timu za Olimpijadu kada i Tonja Harding. Mislim da je neka povreda u pitanju, pa je time prestala da se bavi.

Čiko

04.09.2012. 09:24

Glede nebuloze kako "filmovi u kojima su Srbi predstavljeni kao negativci doživljavaju fijasko", spomenuću onako iz glave Spasioca(1998) sa Denisom Kvejdom, prvu sezonu serije 24 sa Kifereom Satrlendom, uvodnu scenu filma Stena(1996) sa Nikolasom Kejdžom i Šonom Konerijem, Nemoguću misiju 4 Toma Kruza...Ne bih baš rekao da su loše prošli.