FUNKCIONER NATO PRIZNAO: Verovatno je bilo grešaka u bombardovanju 1999.

Tanjug

14. 05. 2018. u 11:33

Paolo Ali rekao da bi stvari bile drugačije da je prethodno obezbeđena rezolucija Saveta bezbednosti UN, ali naglasio ulogu Slobodana Miloševića

ФУНКЦИОНЕР НАТО ПРИЗНАО: Вероватно је било грешака у бомбардовању 1999.

Foto: Tanjug

Predsednik Parlamentarne Skupštine NATO Paolo Ali izjavio je da alijansa u potpunosti razume zašto se javno mnjenje u Srbiji protivi ulasku u NATO, imajući u vidu bombardovanje 1999. godine u kojem je, kako je kazao, "verovatno bilo grešaka".

"To što se dogodilo 1999. godine jasno je urezano u pamćenje građana Srbije. Verovatno bi stvari bile drugačije da je prethodno obezbeđena rezolucija Saveta bezbednosti UN, ali ne smemo zaboraviti šta se dešavalo tokom Miloševićeve vladavine. Verovatno je bilo grešaka, ali mislim da je situacija ovde bila zaista dramatična, izjavio je Paolo Ali za Radio Slobodna Evropa.

Pročitajte još:I svetske zvezde u srpskom filmu o NATO zločinima

Ali je kazao da ta alijansa poštuje odluku Srbije da ne bude članica NATO, jer razume da je takvo raspoloženje građana.

On je rekao da NATO veoma ceni to što Srbija sa alijansom sarađuje u bezbednosnim pitanjima.

"Nije neophodno da se Srbija u ovom trenutku pridruži NATO. Možda će do toga doći u budućnosti ali to zavisi od građana Srbije, a ne od NATO. NATO uvek prihvata zahteve za članstvo, kao što je to bio slučaj sa drugim državama u regionu, kazao je Ali za Radio Slobodna Evropa.

Ali je istakao da bi NATO u budućnosti želeo da vidi Srbiju kao članicu alijanse jer je Srbija "veoma bitan igrač kada je reč o bezbednosti na Zapadnom Balkanu".

Pročitajte još:Posledice NATO bombi ispituju dva državna tela

"Ali u Evropi postoje i druge zemlje koje nisu članice NATO zbog svoje vojne neutralnosti, kao što su Finska, Švedska, Austrija, Švajcarska. NATO sarađuje i sa tim zemljama. Ako Srbija ostane vojno neutralna NATO sa tim nema problema", naveo je.

Obrazlažući zašto je po njegovom mišljenju Srbija značajnija za NATO od ostalih država na Balkanu, Ali kaže da je reč o veoma stabilnoj državi, u poređenju sa ostalim državama regiona.

"Ona je izvor stabilnosti na Zapadnom Balkanu, što je važno ne samo za NATO već i za Evropu, za sve", naglasio je Ali, koji je nedavno boravio u poseti Beogradu.

O kosovskom pitanju Ali kaže da je najbolji način za rešavanje problema političkim putem.

"Kosovu su potrebni bezbednost i stabilnost. NATO i Kfor su deo te stabilnosti, oni štite pripadnike kosovske i srpske zajednice. Veoma je bitno da se pitanje Kosova reši političkim putem, ali za sada moramo garantovati bezbednost jer su NATO i Kfor na Kosovu iz tog razloga. Kfor će ostati na Kosovu sve dok to bude neophodno. Ne možemo reći koliko vremena će biti potrebno da se politička situacija i problemi razreše, koliko će biti potrebno da se ponovo uspostave stabilnost i bezbednost. To nije lako predvideti. Možda će biti potrebno nekoliko godina, možda duže, ne znam", naveo je on.

Ali kaže i da NATO-u ne smeta vojna saradnja Srbije sa Rusijom.

"NATO ceni činjenicu da većinu vojnih vežbi Srbija organizuje upravo sa NATO. Srbija ima slobodu da učestvuje u vojnim vežbama sa Rusijom ili bilo kojom drugom zemljom. Cenimo to što Srbija održava ravnotežu u smislu što sa jedne strane ima dobre odnose sa Rusijom, a sa druge strane ima odličnu saradnju sa NATO", konstatovao je Ali.

Prema njegovim rečima, važno je da Srbija održava dobre odnose sa Rusijom, ali i sa Zapadom.

"Zahtev Srbije za prijem u članstvo u Evropskoj uniji predstavlja dokaz da je zemlja okrenuta i ka Evropi, ka Zapadu. Zapadni Balkan je od presudnog značaja za kompletiranje projekta EU. Evropa neće biti kompletna bez Balkana", zaključio je Ali.

Na pitanje da li je dugoročno gledano, za Srbiju neodrživo sedeti na dve stolice, Ali je rekao da njega interesuje realnost.

"Ja sam inženjer i mene interesuju brojke i realnost - 70 odsto robne razmene Srbije je sa EU, 20 odsto sa zemljama Zapadnog Balkana i oko 10 odsto sa ostalima. Svega nekoliko procenata iznosi trgovinska razmena Srbije i Rusije, što znači da srpska stvarna veza sa Rusijom nije toliko bitna, već ona sa Zapadom, sa EU. Politička odluka je na Srbiji, ali mi na Srbiju gledamo kao na zapadnu zemlju" - dodao je on.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (30)

Vlada Legenda

14.05.2018. 11:47

Verovatno,a?Licemeri zločinački,nemate poštovanja za ljudski život nimalo,djavoli bezdušni!Daće Bog da i pred vašim vratima puca,da ginu vaša deca i nevini,da vam se ruši sve po državi....da osetite tu ljudsku patnju i strah.....igraće mečka i pred vašim vratima....licemeri jedni!Nikad NATO...nikad ni EU!

Pera Detlić

14.05.2018. 11:55

O, čemu ovaj lupeta, o stabilnosti zemalja koje su u natu., i da je nato faktor stabilnosti regionu, koja. LAž.,NATO JE NAJVEĆA ZLOČINAČKA, FAŠISTIČKA, ORGANIZZCIJA,u celom svetu, nema kontinenta gde ti zlikovci nisu počeli rat, sve u ime samo njma poznate demokratije(pljačkanje, ubijanje, otimanje rudnog bogadstva, razaranje,) to je ukratko ta stabilnost, o čemu ovaj lupeta

melbourne

14.05.2018. 11:58

Mi na Srbiju gledamo kao zapadnu zemlju, bombardovali ste je nestedimice ko Istocnu zemlju da bi je skrsenu posmatrali kao zapadnu, mursh zlikovce licemerni!

g

14.05.2018. 11:59

osim sto je bilo protiv svih civilizacijskih normi i zakona ? ili kao ste istrebili domordce amerike ? ili kao sto unistavate planetu ? jedva cekam da vas nema, sve sto su izmislili amerikanci, bez toga se moze ... i bolje je bez toga, ratovi, genocid, reklame, ispiranje mozga preko tv aparata, koka kola i ostalo smece, bolje da vas nikad nije bilo

Miki

14.05.2018. 12:04

Gluposti! Ceo narod je ispastao zbog odluka 1 coveka, koliko nevinih je pobijeno i otrovano samo.. Stetu posle bombardovanja takodje niko nije nadoknadio, nazadovali smo 10-15 godina. I dan danas se polako oporavljamo ali proces je jako spor. Zbog ovog treba da odgovaraju i treba da ih tuzimo.

Djole

14.05.2018. 12:20

"Situacija je bila dramaticna" Da li je doticni posetio Kosovo tih godina kada je tako dobro upucen

Stef

14.05.2018. 12:23

Bombardovali smo vas. Poginulo je mnogo ljudi. Poginula su i deca. Napravili smo vam ogromnu materijalnu štetu. Trajno smo vam zagadili životnu sredinu. Kao posledica toga mnogi će tek umreti. " Verovatno smo pogrešili ", sa smeškom na usnama reče gospodin Paolo Ali. Gospodine Ali, svaki put kada pomislite da bacite negde neku bombu setite se da će ona pasti na planetu na kojoj živite vi i na kojoj treba da žive i vaša deca.

maniks

14.05.2018. 12:26

Paolo Ali , NATO u buducnosti nepostoji, ta zlocinacka nazalost legalna teroristicka organizacija raspasce se kao i EU. Nista nije vecito pa ni vi, dok postojite sto dalje od nas.

Dragan Pik-lon

14.05.2018. 12:32

Verovatno bilo gresaka ?To pravda ponasanjem Milosevica.To jest oni nisu bombardovali Jugoslaviju(srpske zemlje) nego Milosevica?!Idiotski zakljusci NATO-aparacnjika.Nazalost ovo nije dovoljno da ih dobijemo na sudu i ostetu.Jer su napravili stetu Srbiji da ne moze da se oporavi jos 100 godina.Ne pominjem nevine zrtve koje je NATO,odavno zaboravio jer ih je pretvorio u ''koleteralnu stetu''.Danas se NATO sepuri po Srbiji sa vojnim vezbama.Tako cemo svi,jednog dana postati koleteralna steta!!!

Mikiboy

14.05.2018. 12:38

To se ne kaze "verovatno je bila greska"vec to je bila katastrofalna greska gadjati civile bombama sa osiromasenim uranijumom koja se vise nikada i nigde nesme ponoviti.

Деки

14.05.2018. 13:00

Животиње бездушне,жао ми је што нисмо оног америчког пи

Смрт €U/NATO окупацији, слобода народу Србије!

14.05.2018. 13:02

Не, ту сигурно "није било никаквих грешака, него је био годинама унапред планиран удружени злочиначки подухват и тежак ратни злочин, изведен од стране "демоНкратских" западњачких земаља-данас безобзирних окупатора, препуних уста и демагошким флоскулама типа "поштовањем закона, слободе мишљења, заштите цивила....".Јер ако је и циљ био "злочинац" С. Милошевић, што сте месецима убијали цивиле Србије, а нисте га убили атентатом, попут одметнутог вазала З .Ђинђића, кад сте већ тако били "обазриви"?

Spiridon S.

14.05.2018. 13:06

Ma ne mollim vas kakve greske..Ma vi (nato) ste nepogresivi...Sve je to slucajno,pa da nebi vi..Neko vas je pogresno obavestio,onda Neko vam je stavio uranium u bombe i rakete..Ne bi vi to,vasa misija se zvala "Milosrdni Andeo"..Ma vi ste nas odozgo trovali,rusili i ubijali za nase dobro..Ako Stbija ikad ude u NATO obecavam javno ordecu se drzavljanstva..

prellee

14.05.2018. 13:15

...Verovatno je bilo grešaka u bombardovanju 1999. " Ne vjerovatno, već to i jest bila brzopleta, pohlepna i neodgovrna odluka prema jednom malom, slobodarskom narodu u pogledu budućnosti, zdravlja, ekologije i najgore, zbog gubljenja povjerenja u dobre namjere NATO organizacije. Uništili su vjeru u Srpskom a pogotovo u Ruskom narodu. Rusija im više ne vjeruje i stvari se ne mogu više ispeglati. Slijedi veliki obračun ili kažnjavanje krivaca za ovaj ZLOČIN i NEDJELO!

E Sv. Petre i Pavle..

14.05.2018. 13:18

Šta vam je trebalo da idete na zapad medju krvožedne divljake? Ni za jotu se nisu hristijanizovali: pljačka, krv i razaranje..

Milan od Macve

14.05.2018. 14:47

AJDE LEPO PRIZNAJTE DA JE BILA GRESKA PA CEMO OZIVETI SVE POBIJENE CIVILE I SAGRADITI SVE SRUSENO.

Павле Дивнић

14.05.2018. 14:49

Тешко да се било шта може назвати грешком у НАТО агресији јер је све било хотимимично. А за оне заборавне рат су у СФРЈ започели Хрват Ф. Туђман и муслим. А. Изетбеговић још почетком 70. година кроз Хрв. маспок и Алијину ислам. деклерацију и исти ти су га нставили свом жестиномпочетком 90. -тих година!

moma

14.05.2018. 15:11

Ne znam zasto se Nato tretira kao nezavisna drzava,kad je to dobrovoljna vojna alijansa.Neka nam,gdin Paolo Ali. predstavnik neke od drzava clanica kaze,koja od njih nas nije bombardovala.

Draga

14.05.2018. 22:48

Valjda bi nam nešto bilo lakše da ste dobili odobrenje UN, svašta. Kao da su igrali igrice, a ne što su ubijali ljude, bacali uranijum (ko zna koliko generacija ce ispaštati), uništili infrastrukturu, unazadili nas za 100 godina. Treba za sve da odgovarate, zlotvori.

Hisar 008

14.05.2018. 23:10

Vi ste ubice malih naroda po vašoj proceni,niste samo nas uništavali bombardovanjem bez rezolucije UN.Sada ste okupirali deo naše teritorije uz rezoluiju UN br.1244 i tu opet pokušavate sa nama trgovati našom teritorijom dajući podršku separatistima u pokrajini.Pokažite dobru volju poštujući našu državu,a naša je briga naša vlast.

Tom

15.05.2018. 07:36

Od krstaskih pohoda,preko otmanja Amerckog kontinenta i svih ratova koje je Zapad vodio do svetske kataklizme koju ce tek napraviti ,uvek im je zajednicka crta :gramzivost,pohlepa i ne postovanja humanizma i prirode.Mogu oni sada da prosipaju floskule koje hoce ali u Vasioni ce uvek predstavljati crnu mrlju koncentrovanog zla i mrznje.Zato bi za ovakve tipove bilo bolje da ucute za sva vremena,znamo mi i bez njih odakle zlo potice.

rade

15.05.2018. 09:35

vi ste greska barabe jedne. Napadate sve manje drzave od 10 mil.stanovnika, zbog pljacke.

Miso.Pec

15.05.2018. 10:45

Sram vas bilo zločinci.Za šta je bo kriv Milošević.zato što se suprostavljao Albanskim teroristima,koje ste vi organizovali i naoružavali.Vi juče ubiste 52 palestinca koji su pokušali da probiju ogradu i to je ok,kada je Miloševićeva policija likvidirala 40 naoružanih terorista u selo Račak onda možemo da bombardujemo celu Srbiju.I na kraju ponovo sram vas bilo!