Šira lista saveznika
21. 07. 2014. u 21:15
Srbija će pokušati da sklopi nove sporazume sa ključnim svetskim igračima. Ivica Dačić: Pored Kine, Rusije, Francuske i Italije želimo stratešku saradnju i sa drugim zemljama Evropske unije i BRIKS
SRBIJA će narednih meseci krenuti u diplomatsku ofanzivu kako bi proširila krug zemalja sa kojima će pokušati da se dogovori o sporazumima za strateško partnerstvo, a prve na listi su evropske države, pre svih Nemačka, i članice BRIKS saveza.
To je za „Novosti“ potvrdio šef diplomatije Ivica Dačić, koji kaže da Srbija ima interes da u narednom periodu razmotri sklapanje novih partnerstava, jer to nisu samo „parafi“ na papiru“:
- Izuzetno su značajni sporazumi koje već imamo sa četiri zemlje - Rusijom, Kinom, Fancuskom i Italijom. Oni olakšavaju našu bilateralnu saradnju i otvaraju put za niz pojedinačnih ekonomskih sporazuma i povoljnosti za srpsku privredu. Te posebne veze pomažu i odbrani naših nacionalnih interesa - tvrdi Dačić.
On kaže da bi naša zemlja trebalo da grana političke, diplomatske i ekonomske veze ka što više jakih međunarodnih faktora, uključujući tu i druge države EU, ali i članice saveza BRIKS, koji, pored Rusije i Kine, čine Brazil, Indija i Južnoafrička Republika.
* Italija - od 13. novembra 2009.
* Francuska - od 8. aprila 2011.
* Rusija - od 24. maja 2013.
Po Ivanu Mrkiću, savetniku predsednika Tomislava Nikolića, sa strateškim sporazumima kakve ima Srbija, ne može se pohvaliti puno država:
- Oni ubedljivo svedoče o tome kako se na Srbiju gleda sa pozicija snažnih, uticajnih država, pa i svetskih sila, poput Kine i Rusije. To pre svega znači da se raspoznaje i poštuje uloga naše zemlje na Balkanu. Mislim da se polako približavamo tome da sa Nemačkom ostvarimo poseban nivo odnosa koji će u bliskoj budućnosti biti obeležen onim što čini strateške sporazume. Nadam se da će isto biti moguće i sa Indijom i drugim zemljama BRIKS.
Naš nekadašnji ambasador u Berlinu Ivo Visković kaže za „Novosti“ da su sva četiri ugovora o strateškom partnerstvu koje smo do sada sklopili imali pozitivne efekte, i političke i ekonomske:
- Pored evropskih država i svetskih ekonomija koje jačaju poslednjih decenija, po meni bi vlast trebalo da se fokusira i na region i da uspostavi specijalne veze sa svim državama u okruženju koje za to imaju interes.
PREDNOSTI I ZAMKE
PO profesoru međunarodnih odnosa i našem bivšem ambasadoru u Parizu Predragu Simiću, ugovori o strateškom partnerstvu mogu biti velika prednost u međunarodnim odnosima, ali i zamka:
- Od Rusije i Kine smo dobili veliku pomoć i u kreditima i u investicijama, kao i u SB UN, u odbrani Kosova, a od Italije i Francuske značajnu podršku na evropskom putu. Sad i jedna i druga strana očekuju od nas da se pokažemo kao partneri u ukrajinskoj krizi.
ivan
21.07.2014. 21:42
najbolje vidim po tome kako se zivi. dzaba sva ova prica.
Vidim li ja dobro? Dacic u reveru nema srpsku trobojku. Znai li to da zna da Putina ne moze da blefira kao nas?
@Rahima - Trobojku je dao onom Djuricu koji nam spasava Kosovo. Eno ga, sada on seta s njom.
Rusi NIS kupili po 5x manjoj ceni, otpustili gomilu radnika, imaju najmanju rudnu rentu u Evropi, imaju Bacevica, Skundrica i Bajatovica koji otvoreno staju na stranu Rusije, a na stetu Srbije...i to su nam strateski prijatelji??
Sve je to lepo predocio tata srpske politike Dr.Vojislav Kostunica svojom borbom za neutralnost Srbije. Nikom se nije ulizivao i nikome nije dao da mu lazno tapse po ramenima. Steta, jer satanizacija Zapada uz pomoc domacih prodanih dusa su ga ipak primorali na preuranjeno povlacenje iz srpske politike a da ovaj jadan narod nije svestan sta smo izgubili sa njegovim odlaskom.
Komentari (7)