Ovo vam se neće dopasti ako ste radili manje od 15 godina: Uplaćeni novac ostaje državi - nema penzije, ni vraćanja doprinosa
21. 05. 2020. u 17:01

Foto: A. Stanković
U gotovo svim zemljama neophodan je minimalni staž, kao i kod nas
Taj novac upotrebljen je, tvrde nadležni, za nešto drugo. Oni koji su kroz svoje zarade izdvajali za fond kraće od 15 godina, kada zađu u sedmu deceniju ipak ne mogu da ostvare popuste u hipermarketima, jer nemaju penzioni ček, a ne mogu da koriste ni pogodnosti da uz vaučere idu na odmor.
Gordana Matković, programski direktor Centra za socijalnu politiku, objašnjava da novac od uplaćenih doprinosa nije moguće vratiti ni u jednoj vrsti osiguranja, jer osiguranja tako funkcionišu. Kako bi, tvrdi ona, ona inače mogla da isplaćaju "dobitnicima", a koji su, na primer, uplaćivali doprinose 20 godina. Primera radi, navodi naša sagovornica, na mesečnom nivou izdvajaju se mnogo niži iznosi od mesečne penzije, a kasnije se primaju čekovi tokom 30 godina nakon penzionisanja.
- U skoro svim zemljama sa sličnim penzijskim sistemima, kada je u pitanju javno penzijsko osiguranje, postoji minimalni staž od 15 ili 20 godina (Portugalija, Austrija, Slovenija, Mađarska, Litvanija, Slovačka), u Francuskoj i Americi 10 godina - kaže naša sagovornica. - Takva je računica da biste mogli u proseku da primate penziju 15 godina, koja je inače mnogo viša nego doprinosi koji se uplate za isti period. Isto je i u zemljama u regionu.
Prema istraživanjima koja su rađena pre nekoliko godina, u našim uslovima je najprihatljivije da se u okviru programa novčane socijalne pomoći (NSP) uvede poseban modul za staračka domaćinstva.
Foto Ž. Knežević

- To su ona domaćinstva u kojima su svi članovi stariji od starosne granice za penzionisanje, odnosno od 65 godina - ističe Matković. - Takođe bi morali da se relaksiraju i imovinski uslovi, a da se cenzus i iznosi prava povećaju u odnosu na NSP. Starosna granica za ovo pravo bi trebalo da bude nešto viša nego za penziju za tri ili pet godina, a primanja niža u odnosu na minimalnu penziju.
Milan
21.05.2020. 17:31
finska i norveska imaju zakon da je dovoljmo 1 godina rada da se ostvari ptavo na minomalnu penziju, dok se u nemackoj to pravo ostvatuje nakon 5 godina. Sta je sa onima koji moraju da ostvare ovo pravo zbog invaliditeta? koliki je minimum koji moraju prethodno da rade?
@Milan - Nismo mi ni Finska ni Norveska,imamo gomilu neradnika i dzabolebarosa tako da podrzavam zakon jer postuje iznad svega radnike a ne one koji traze posao a mole boga da ga nikada ne nadju i da zive na grbaci drugih !
@Milan - Nema ovo veze sa zdabalebarosima.Ne trazi se ovde da neko dobije penziju posle 5 godina rada, nego da mu se bar deo para para vrati nazad, s obzirom da je nateran da deo plate daje za tudje penzije.
@Milan - Milane, prema odredbama našeg Zakona o penzijskom osiguranjeu u zavisnosti od godine starosti, dovoljno je da osiguranik ima 1, 2 ili 3 godine radnog staža.
Da, samo sto u zapadnim zemljama (ne racunam USA) postoji "seniorski minimum" za ljude koji imaju godine za penziju a nemaju godine staza. U Francuskoj je taj minimum oko 850 evra. Zanima me sta nasa drzava nudi po tom pitanju ?
Komentari (44)