Za toplu zimu u stanu 1.200 evra
23. 09. 2010. u 21:00
Koliko će novca građani morati da izdvoje za grejanje domova tokom predstojeće zime
NAJSKUPLJE grejanje ove zime će plaćati domaćinstva koja imaju peći na lož-ulje. Njih će zagrevanje doma od 60 metara kvadratnih tokom grejne sezone koštati 129.000 dinara. Najbolje će proći oni koji koriste ugalj i TA peći, jer će morati da izdvoje od 37.000 do 42.000 dinara.
Grejanje na gas, prema sadašnjoj računici, koštaće 51.000 dinara. Ali, u „Srbijagasu“ napominju da bi realno poskupljenje trebalo da bude 25,1 odsto, što bi ovaj energent svrstalo odmah iz lož-ulja i struje.
- Ako bi se cena gasa povećala za samo 18 odsto, kao što smo ranije predložili, do kraja godine „Srbijagas“ bi imao gubitak od 150 miliona evra - izjavio je generalni direktor ovog preduzeća Dušan Bajatović.
Tako bi, zbog povećanja cene gasa, moglo da dođe i do poskupljenja centralnog grejanja, a iz Udruženja toplana napominju da bi novi računi mogli da budu i za 14 odsto veći. Prema sadašnjim računicama, ovo grejanje u Beogradu košta 46.500 dinara.
Procene Agencije za energetiku pokazuju da će se najpovoljnije grejati oni koji termoakumulacione peći budu „punili“ samo noću, dok važi obračunavanje po jeftinoj tarifi. Njih će ih grejanje koštati 36.500 dinara. Ali, dopunjavanje dve peći samo dva sata tokom dana povećaće im račun za čak - 40 odsto.
- Svako dopunjavanje peći tokom dana značajno povećava troškove - navode u Agenciji. - Tako bi račun mogao da im bude i 52.500 dinara. Za etažno grejanje i grejna tela, s druge strane, biće potrebno 108.000 dinara.
Grejanje na ugalj biće veoma isplativo. Jer, za celu grejnu sezonu potrebno je od četiri do osam tona, u zavisnosti od kvaliteta uglja, za šta treba izdvojiti od 37.000 do 50.000 dinara. Na stovarištima kažu da potražnja, ipak, nije veća nego prethodnih godina.
- Ove godine je veći broj onih koji odjavljuju gas i počinju da se greju na čvrsti ogrev - kažu na stovarištu „Energokomerc“ u Beogradu. - Tona „vreoca“, sa prevozom, iznosi 9.100 dinara, a sirove „kolubare“ 4.900 dinara.
Ugalj iz Banovića retko se nalazi na prestoničkim stovarištima, jer je, kako kažu, smanjena njegova proizvodnja. Ovaj ogrev visokog kvaliteta prodavci naplaćuju od 11.000 do 12.500 dinara, bez prevoza, što je skuplje za 15 odsto u odnosu na računicu Agencije.
Tokom grejne sezone potrebno je blizu 12 kubnih metara drveta kako bi se zagrejao dom od 60 kvadrata. „Digitron“ pokazuje da za drva treba izdvojiti 55.000 dinara. Cena „kubika“ na stovarištima u prestonici iznosi od 4.100 do 4.700 dinara, u zavisnosti od kvaliteta. Drvo koje se prodaje sa kamiona košta i nekoliko stotina dinara manje, pa ogrev bez sečenja može da se kupi i za 3.800 dinara.
Nije mi jasno?
23.09.2010. 22:38
Nije mi jasno da se centralno grejanje placa tokom cele godine? Placas i kad ne koristis? Gde je tu logika?
Poslednju pec na loz ulje sam viseo pre 30 godina.Loz ulje? Sta je to i gde moze da se kupi?Cena gasa treba poskupi 156% da bi Srbijagas bio sretan naredna tri meseca jer od nove godine mora da poskupi po obicaju. Srbima savetujem da se presele u toplije krajeve zauvek ali da ipak placaju struju, gas i ostalo, pa od necega mora da zivi elektroprivreda Srbijagas infostan...
Svi novinari koji pisu o grejanju na gas prenebegavaju jednu cinjenicu,a to je da mi potrosaci gasa ne placamo isti po formuli: potrosena kolicina puta cena, vec po formuli : potrosena kolicina puta cena + 7 %. To je zakonom dozvoljeno i regulisano da se potrosaci tako pljackaju. Lako je proveriti iz bilo kog racuna za gas na teritoriji Beograda. To naravno g-din Bajatovic nikada nece pomenti u svojim vapajima za visom platom, pardon cenom za isporuku gasa.
Komentari (3)