Kako se leči sindrom nemirnih nogu
23. 11. 2011. u 12:23

Neugodni trnci, tup bol, svrab, hladnoća, žarenje i neodoljiva potreba za kretanjem, javljaju se kod čak četvrtine trudnica i obolelih od reumatidnog artritisa
NEUGODNI trnci, tup bol, svrab, težina, hladnoća, žarenje, nervoza u nogama i neodoljiva potreba za kretanjem, javljaju se kod čak četvrtine trudnica i obolelih od reumatidnog artritisa iako ih mnogi ne prepoznaju kao zdravstveni problem. Radi se o takozvanom sindromu nemirnih nogu, koji se neretko javlja i kod potpuno zdravih osoba, uglavnom starijih žena. Istraživanja pokazuju da od tri do čak deset odsto populacije pati od ovog sindroma.
Profesor dr Marina Svetel, neurolog sa Klinike za neurologiju KCS, objašnjava da se bolest pogoršava dok osoba miruje, sedi ili leži, a simptomi se smanjuju i prestaju kad je u pokretu:
- Simptomi se pogoršavaju uveče ili u toku noći. Potreba za kretanjem i osećaj neprijatnosti u nogama moraju se javiti istovremeno kako bismo tvrdili da neko pati od ovog sindroma.
Bolesnici tegobe opisuju kao bockanje, osećaj pečenja, hladnoće, dubokog bola, „koka-kole“ u venama, „crva“ koji se kreću kroz krvne sudove. A, kao značajne provocirajuće momente navode sedenje, ležanje, vožnju avionom, pozorište, večere i monotone poslove.
Najveće probleme u svakodnevnom životu osoba sa sindromom nemirnih nogu predstavljaju problemi sa spavanjem: teško uspavljivanje i održavanje sna.
- Barem dva puta nedeljno ovi pacijenti imaju probleme sa spavanjem - navodi prof. Svetel. - Većini obolelih treba više od pola sata da zaspu, a kod nekih period uspavljivanja traje i do dva sata. Peckanje u nogama budi ih nekoliko puta u toku noći. Drugi značajan problem predstavlja depresija, koja se javlja kod četvrtine obolelih.
U slučajevima sindroma nemirnih nogu iza koga se ne krije neka druga bolest, simptomi ne prolaze bez terapije. Lečenje simptomatskih slučajeva zasniva se na otklanjanju potencijalnih uzroka bolesti: ako je u pitanju nedostatak gvožđa, folata, magnezijuma ili vitamina B12, oni se nadoknađuju. U slučajevima u kojima postoje problemi na nivou leđne kičme, perifernih živaca ili mišića potrebno je lečenje ovih bolesti.
- Pretpostavlja se da je problem u prenošenju dopamina jedan od uzroka nastanka sindroma, pa je zato jedan od osnovnih lekova za lečenje sindroma nemirnih nogu dopamin (levodopa) ili agonisti dopaminskih receptora - kaže prof Svetel.
Jovana
28.11.2011. 12:04
Imam problem "nemirnih nogu" i dugo sam se mucila, probala razne stvari da bih bar ublazila ovaj problem. Uspevam da olaksam ovu nezgodnu situaciju, tako sto istusiram noge hladnom vodom - od kolena do stopala. I bude bolje.
@Jovana - Meni pomaze Caafetin.
@Jovana - Caafetin je analgetik koi ima 4 supstance.Kodein smiruje sindrom ali Kofein stvara nesanicu.Zato sam kasnie probao Tramadol od 50 mg .I on dobo deluje ali otezava disanje.Ipak se podnosi.Ali posle tri meseca dobio sam zastoj debelog creva ,nisam imao nikakvu peristatiku.Morao sam da prekinem i sa ovim preparatom.Sada ne primam nikakve lekove ali sindrom me maltretira svakog dana i noci a nemam nikakvu pomoc.
@Jovana - Definitivno nema nikakve pomoci.Sindrom se mora prihvatiti kao nacin zivljenje.Meni je lakse da to prihvatim jer imam 68 godina i nemogu da prihvatim nikakve obavese.Ali je tesko mladjima.Neznam kada je noc ili dan.Kad me simptomi sindroma ostave zaspim.To mi se ne desava svaki dan,ali kad zaspim makar jedan sat osecam se sasvim normalno.Mozda mi malo olaksava Joga ali koja se ne sme raditi pre spavanja.Ona pomaze da telo bude elasticnije jer istezanje bar za casak smiruje simptome sindroma.
@Jovana - Isti problem ima i moj tata,,Sve ove vec ranije navedene vase komentare poklapa se sa njegovim problemom.Mnogo toga je probao ali nismo nikada nasli rijesenje..Razne kreme smo upotrbljavali i sl.ali nista..,,,..
Komentari (13)