Kule još bez krova
12. 09. 2015. u 15:27
Zašto sporo napreduje obnova tvrđave Golubac na Dunavu. Jovinova: Do leta urađeno tri odsto radova a isplaćeno 30 odsto novca

Radovi na tvrđavi iz 14. veke trebalo da krenu od gornjih kula, što izvođač nije ispoštovao
ZA obnovu tvrđave Golubac iz 14. veka do sada je potrošeno 30 odsto novca koji je obezbedila EU, a urađeno je svega tri odsto radova! Osim toga, radovi se ne izvode u skladu sa projektom, koristi se zabranjeni cement, fuguju se srednjovekovne fasade i potire se njihov originalni istorisjki izged.
Na ovo upozorava arhitekta Marija Jovin, koja je projekat revitalizacije tvrđave Golubački grad uradila na konkursu opštine Golubac (u okviru IPA prekogranične saradnje Srbije i Rumunije).
- Od ugovorenih 1.760.301,87 evra, izvođač "Ornament investinženjering" iz Beograda je do jula dobio 514.923,54, a nema nijednog završenog objekta od ukupno 25, niti završene pozicije od 370 predviđenih - navodi Jovinova.
Stav naše sagovornice je da prema sadašnjem stanju stvari posao nikako neće biti završen u aprilu 2016, što je višestruko štetno:
- Ispašćemo neodgovoran partner prema EU i teško da će ijedna naša tvrđava posle ovoga moći da konkuriše za njihove fondove, a uz to, posle isteka dogovorenog roka, prema ugovoru, završetak radova pašće na teret budžeta naše države.
Ona podseća da je čitav projekat obnove Golupca zbog zahtevnosti koja podrazumeva i izmeštanje saobraćajnice, podeljen na pet delova (put i tunel, tvrđava, vizitorski centar, spoljašnje uređenje sa infrastrukturom, obaloutvrda), a najgora situacija je, smatra, na ključnom objektu - tvrđavi iz 14. veka.
- Izvođač "Ornament investinženjering", koji je posao na tenderu (pripremila ga i sprovela Austrijska razvojna agencija) dobio pod neuobičajeno pojednostavljenim uslovima i sa ponudom čak pola miliona manjom od projektantske cene, neadekvatno je opremljen i sa nedovoljno stručne radne snage. Za razliku od izvođača na ostalim delovima, sa kojima je ugovor sklopljen po sistemu "ključ u ruke", za tvrđavu je ugovoreno plaćanje "po jedinici mere", odnosno po obavljenom poslu - navodi sagovornica, koja tvrdi i da se projekat menjao i bez njenog znanja i saglasnosti.
Izvođač radova na Tvrđavi, upozorava Jovinova, od samog početka nalazi razloge za nerad i traži izmene projekta i za to navodi vremenske uslove, saobraćaj kroz tvrđavu i navodne nedostatke u projektu:
- Prema dinamici radova, koja je sastavni deo ugovora, predviđeno je da oni otpočnu od najviše kule dok se ne izmesti put, a zatim i svih ostalih kula, zidova i drugih objekata u gornjem delu tvrđave. Na samom početku radova izvođač je to odbio i prekršio ugovor - počeo je radove u donjoj zoni tvrđave, pored asfaltnog puta, jer ne raspolaže tehničkom opremljenošću da izvodi radove u gornjem delu.
A, šta je urađeno tokom poslednjih 12 meseci na devet golubačkih kula od kojih svaka treba da dobije i krov, kao i da li će obnova biti gotova do sredine sledeće godine, koliko traje ugovor sa EU, bezuspešno smo pokušali da saznamo od Iskre Maksimović, direktorke "Tvrđave Golubački grad".
Ovo preduzeće su osnovali država Srbija i Opština Golubac, kako bi i posle okončanja radova ono upravljalo budućim turističkim kompleksom. Odgovore nismo dobili do zaključenja ovog broja, a obećano nam je da će stići u ponedeljak. Maksimovićeva tvrdi da poseduje obiman izveštaj o radovima, ali zbog prezauzetosti nije uspela da ih sažme u obliku koji bi bio jasan najširoj javnosti.
Zbunjena
15.09.2015. 01:01
Nije mi jasno šta nije jasno gospođi Jovin.Pa sad se to tako radi.Niko ih nikada neće uhvatiti jer ih niko i ne juri.
Probleme u rekonstrukciji Golubačke tvrđave izazvala je upravo Marija Jovin čije neosnovane optužbe ovde citirate. Ona je autorka nepotpunog i u nekim delovima potpuno nesprovodivog projekta. Zbog toga je investitor (EU) morao da angažuje novu projektantsku kuću da završi loš projekat Marije Jovin. U tom projektu su nedostajali mnogi crteži, istražni radovi, predmer radova, a neka rešenja koja je Marija Jovin predvidela su potpuna besmislica. Projekat se gotovo iznova radi i otuda i kašnjenje.
@Vladimir - Još 2013.jedan od ćlanova str. nadzora znao je da će biti nadzorni na Golupcu, kasnije je izjavljvao da izvođača zna i da je već imao sa nji problema ali kako vidimo izvođać ne radi ni kvalitetno ni na vreme niti poštuje dinamiku po ugovoru, a novac se topi pa ispade da je za 3 procenta loše urađenog posla već naplatio 30 posto od vrednosti radova. Što Vlado dokumentacija o tome nije dostupna nj Šabiću.Bojim se da o tome nemate šta da kažete osim ako se time na pozabavi finansiska kontrola
@Vladimir - Vladimire, u tekstu citirana Marija Jovin zaista pravi probleme. Taman su se svi lepo uvezali - izvođač-stručni nadzor-ada-iskričavo preduzeće. Niko tu više ne treba, pogotovo ne projektant koji je doneo pare. Tog projektanta treba ukloniti jer neće da učestvuje u nenamenskom trošenju para. Neče ni da pravi dogovore u 4 oka, ali hoće da projekat bude realizovan. Za tvrđavu je izvođaču već plaćeno 515.000 evra. Za isplate neurađenog je projekat bio dobar? Kako li će ADA ovo objasniti?
U projektu Marije Jovin su nedostajali čak i precizni crteži zidina. Po njenom projektu mašinske instalacije je, recimo, trebalo da budu smeštene u prostor palate u tvrđavi koji je još od izgradnje Đerdapa pod vodom! Ovakvim izjavama Marija Jovin po principu pokušava da prikrije svoju krivicu i probleme koje je izazvao njen sramotno loš projekat. Bilo bi dobro da mediji uporede projekat koji je urađen za tvrđavu Ram i ono što je uradila Marija Jovin za Golubac. Videćete razliku.
Komentari (12)