DOKTOR PERIŠIĆ UPOZORAVA: Opasnost vreba i iz voća! (VIDEO)
ZA samo nedelju dana iz hrvatskih prodavnica izbačeni su: konzerve ribe, suhomesnati proizvodi i sladoledi, jer su u njima pronađeni pesticidi.
Foto: Printskrin TV Prva
Iako je to bila rutinska kontrola, postoji verovatnoća da se to može dogoditi bilo kome, jer savremena poljoprivredna proizvodnja koristi zaštitu od korova, insekata i plesni. Zbog toga se postavlja pitanje koliko su pesticidi opasni po zdravlje ljudi?
Dr Vojislav Perišić kaže da 15 posto pesticida, uprkos obradi, ostaju na voću i povrću.
- Govorimo o insekticidima kojima se prska voće i povrće, a koje unosimo u organizam. Pitanje je šta će naša jetra da uradi sa tim. Mi se ne možemo osloboditi onoga što se nalazi na povrću - fungicidi i pesticidi - kaže Perišić za TV Prva.
Kao primer, on navodi jabuku čija je "koža masna", a taj sloj predstavlja ustvari ksenobiotik, i savetuje da plod potopimo na 15 minuta u sodu bikarbonu ili sirće.
- Ako je pesticid baza - sirće će ga rastvoriti, i vi ćete ga maći sa pranjem. Ako je kiselina, biće soda bikarbona. Najznačajniji broj pesticida je slaba kiselina pa se rastvara u sodi bikarboni, ona ga vezuje i skida ga. A može biti i sirće, npr. u slučaju zelene salate - objašnjava Perišić.
Kaže da je za pranje voća i povrća dovoljna jedna supena kašika na jedan litar vode, ali da ga takođe treba oljuštiti jer se ispod kore koncentrišu toksini. Takođe, savetuje i da se odstrani deo kod peteljke.
Ukoliko govorimo o grožđu koje se tretira fungicidima - hemikalijama koje uništavaju plesni, doktor kaže da to voće treba dobro prati čak pola sata.
Bez obzira na vrstu voća i povrća, ukoliko ga ne operemo dobro, kumulativno je veoma opasno to što pesticidi ostaju u našem organizmu.
(B92)
Preporučujemo
NEKTARINE SU ČUDO ZA OČI: Evo kakvu ulogu ima ovo voće u očuvanju vida i zdravlja
09. 08. 2021. u 09:48
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)