OVDE SE NOTE ČITAJU KAO SLOVA: U vršačkom selu Kuštilj Rumuni obeležili 110 godina osnivanja fanfara
U VRŠAČKOM selu Kuštilj, u kom žive pripadnici rumunske nacionalne manjine, simbolično je, u okviru tradicionalne manifestacije „Dani Kuštilja“, obeleženo 110 godina od osnivanja fanfara.
Foto: Grad Vršac
Zbog epidemiološke situacije, svečanosti je prisustvovao odabrani broj gostiju.
Seoski KUD „Mihaj Eminesku“ je pod digirentskom palicom Petrua Purende tim povodom izveo kratak splet pesama, podsećajući na 1910. godinu, kada je u tom selu osnovan prvi duvački orkesar, tj. fanfare, u Banatu.
- Duvački orkestar iz Kuštilja je svirao na raznim događajima i festivalima širom Srbije, Rumunije, Bugarske i Mađarske. Desetine diploma, pehara, povelja, plakata i drugih priznanja, dobijenih na raznim takmičenjima i festivalima, danas pokazuju njihovu vrednost – kaže Viorel Balađan, predsednik KUD „Mihaj Eminesku“.
Kuštilj je, inače, selo sa bogatom kulturnom tradicijom. Još 1869. osnovan je prvi muški hor, koji je 1906. osvojio zlatnu medalju na prvoj izložbi horova u Bukureštu.
- Ovde se note čitaju kao slova, a kulturni život neguje kao porodična tradicija. Kultura je bila stub kroz velika istorijska iskušenja, a značajna je i dragocena za očuvanje nacionalnog identiteta meštana – istakla je Ivana Ranimirov, članica Gradskog veća za kulturu.
Svečanosti je prisustvovao i Danijel Magdu, predsednik Nacionalnog saveta rumunske nacionalne zajednice u Srbiji.
Preporučujemo
VELIKO INTERESOVANjE: U Vršcu za dva dana „otišle“ sve vakcine protiv gripa
05. 10. 2020. u 18:34
VETAR KREATOR MENTALITETA VRŠČANA: Košava ćarlija kad duva 40km/h (FOTO)
03. 10. 2020. u 23:07
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
AMERIKANAC JASAN: "Ukrajinci, privatno, priznaju da će izgubiti Donjeck, ali..."
POTPREDSEDNIH SAD Džej Di Vens izjavio je danas da su teritorijalna pitanja ključna tačka sporenja u pregovorima.
22. 12. 2025. u 19:29
Komentari (0)