U JUŽNOM BANATU JOŠ 5 ZARAŽENIH MESTA: Afrička kuga prisutna u pet od osam lokalnih jedinica
OD osam lokalnih jedinica u južnom Banatu afrička kuga kod domaćih svinja registrovana je u pet: u Pančevu, Opovu, Kovinu, Alibunaru i po prvi put u Kovačici, dok je selo Jermenovci u opštini Plandište proglašeno zaraženim područjem zbog blizine drugih žarišta.
Foto: J.J.Baljak
Zasada su od ove pošasti pošteđeni samo Vršac i opština Bela Crkva, ali imajući u vidu brzinu kojom se ova smrtonosna zaraza širi, uskoro bi, nažalost, mogla da zakuca i na njihova vrata.
Za samo nedelju dana afričkom kugom je zaraženo još pet naseljenih mesta u tom regionu, te ih sada ukupno ima 17.
Na teritoriji Grada Pančeva zaraženi su: Pančevo, Glogonj, Jabuka, Ivanovo, Starčevo, Kačarevo, Banatsko Novo Selo, Banatski Brestovac i Omoljica.
U opštini Opovo su zaražena sva četiri naseljena mesta: Opovo, Baranda, Sakule i Sefkerin, gde je situacija ubedljivo najgora. Afrička kuga je tu prisutna u gotovo svim domaćinstvima.
Zaraza je registrovana i u selima Janošik i Ilandža u opštini Alibunar, kao i u Pločicama i Dubovcu u opštini Kovin.
Foto: Glas Opova
Resorno ministarstvo saopštilo je da je do juče na teritoriji cele Srbije afrička kuga bila registrovana na ukupno 918 gazdinstava na teritoriji 30 opština u 12 upravnih okruga.
Od ove zaraze uginule su 662 svinje, a eutanazija je izvršena nad 11.840 ovih domaćih životinja.
Oštećenima, koji su na vreme prijavili brojno stanje svoje stoke, šteta će biti finansijski nadoknađena.
POKOLj RUSA KOD POKROVSKA, OBJAVLjENI SNIMCI: Krenuli u napad pod okriljem magle, poginulo oko 90 vojnika (VIDEO)
UKRAJINSKE snage odbile su velike ruske napade u jednom danu u pravcu Pokrovska, u Donjeckoj oblasti, usmrtivši oko 90 ruskih vojnika, javlja Kijev post.
01. 02. 2026. u 16:56
"ANUŠKA JE VEĆ PROLILA ULjE..." Medvedev: Zelenski je osuđen na propast
ŠEF kijevskog režima Vladimir Zelenski je osuđen na propast, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije Dmitrij Medvedev medijima.
01. 02. 2026. u 14:56
"UBIĆU SE, HOROR!" Marija otkrila dugo čuvanu tajnu: "Rođena sam bez..."
"JA ću da se ubijem, znači horor!"
01. 02. 2026. u 09:13
Komentari (0)