NEMA KO DA SEČE ŠUME U VRŠCU: Zbog nedostatka radnika, šumska uprava odustala od prodaje ogrev na metar
ZBOG nedostatka radne snage, Šumska uprava „Vršac“ već nekoliko godina ne prodaje ogrevno drvo na metar, već kupcima nudi isključivo cele trupce od četiri do šest metara dužine.
Foto: Martin Čandir
To znači da građani moraju sami da organizuju seču stabala na samom stovarištu, kao i prevoz do svojih kuća, što je donekle umanjilo interesovanje za nabavkom ogreva na ovaj način.
Čedomir Karović, upravnik ŠU „Vršac“, ističe da godinama kubure sa radnom snagom, a najviše sa drvosečama, jer niko, a naročito mladi, ne želi da se lati motorne testere, iako su dnevnice pristojne i redovne. Zato su i trajno odustali od prodaje metrica.
Međutim, bez obzira na komplikovaniji proces, uspevaju da prodaju sve što poseku u sklopu redovnog godišnjeg plana seče šuma Vršačkih planina.
-Trenutno na lageru imamo oko 40 kubika cera, hrasta, graba i jasena. Cena višemetarskog drveta je 5.675 dinara, što je na prošlogodišnjem nivou. Međutim, kupci moraju da plate i sečenje trupaca na metar, zatim prevoz, kao i sečenje na cepanice, što je dodatni trošak – objašnjava Karović, za „Novosti“.
Za razliku od prošle godine, kada su zbog ukrajinske krize i pretnji nestašicom gasa građani još u martu masovno rezervisali ogrev za narednu zimu, u ovom trenutku je potražnja jako mala. Očekuje se da će pomama krenuti u septembru i oktobru, pred početak grejne sezone.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (1)