SVILAJNČANI U NEDELJU TERAJU ZIMU: Maskenbal povodom Belih poklada na Trgu Stevana Sinđelića (FOTO)
VITEZOVI, vikinzi, veštice, dobre vile, istorijski i junaci iz filma "Perdž", kao i likovi iz raznih video igrica i dečijih crtanih filmova i ove godine će se ponosno "šepuriti" na Trgu Stevana Sinđelića u Svilajncu u okviru pokladnog maskenbala.
Foto:Z.Gligorijević
Ova tradicionalna manifestacija u Svilajncu, povodom „Belih poklada“, održaće se po 14. put u nedelju, 26. februara. Velika povorka pod maskama iz Parka evropskog prijateljstva krenuće u 11 časova, a završiće se na Trgu Stevana Sinđelića uz pokladnu vatru, posluženje, muziku i ulične zabavljače. Na velikoj bini na Trgu Stevana Sinđelića u podne će nastupiti specijalna gošća ovogodišnjeg pokladnog maskenbala Tijana Dapčević.
Prethodnih godina, čak i na nekoliko stepeni ispod nule, nekoliko hiljada Svilajnčana, ali i maskiranih pokladara iz cele Srbije, uživalo je kraj pokladne vatre, kojom se po starom, dobrom običaju simbolično teraju zima i zli duhovi, a priziva i dočekuju proleće, lepo vreme i rodna godina.
Reč je o starom paganskom običaju, koji se zadržao u nekim delovima Srbije. U Svilajncu se organizuje na drugačiji način. Običaj je pretvoren u mnogo veći događaj, a ispostavilo se i pokladari vole da teraju zimu.
Preporučujemo
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)