DA LI JE MOGUĆE?! Evo u koju grupu je žreb svrstao Srbiju na EURO 2024!

Novosti online

02. 12. 2023. u 18:49 >> 18:54

Fudbalska reprezentacija Srbije saznala je ko će joj biti rivali na Evropskom prvenstvu u fudbalu koje se 2024. igra u Nemačkoj.

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ?! Ево у коју групу је жреб сврстао Србију на ЕУРО 2024!

screenshot / uefa

 Na žrebu za EURO 2024 koji je održan Hamburgu, "orlovi" su svrstani u grupu C, a u njoj su još i Engleska, Danska i Slovenija.

Sastavi grupa za Evropsko prvenstvo u fudbalu 2024.

Grupa A

1. Nemačka

2. Škotska

3. Mađarska

4. Švajcarska

Grupa B

1. Španija

2. Hrvatska

3. Italija

4. Albanija

Grupa C

1. Slovenija

2. Danska

3. Srbija

4. Engleska

Grupa D

1. Holandija

2. Baraž A

3. Austrija

4. Francuska

Grupa E

1. Belgija

2. Slovačka

3. Rumunija

4. Baraž B

Grupa F

1. Turska

2. Baraž C

3. Portugal

4. Češka

18.45 - I, na kraju, ostalo je još da se izvuče četvrti šešir, u kome je svrstan i naš državni tim.

18.42 - Kako je postala poznata ekipa koja je na poziciji "A2", to znači da će EURO 2024 otvoriti utakmica Nemačka - Škotska

18.40 - Završeno je žrebanje prva dva šešira. Sad će postati sve zanimljivije za naše ljubitelje fudbala...

18.33 - Kako je žreb počeo, o ishodu ćemo vas obaveštavati diretno u okviru sastava grupa. Neka vas ne iznenadi kada se timovi iz prvog šešira, oni najjači nađu na pozicijama koje nisu "broj 1" - naime, tokom žreba se posebno određuje i pozicija za svaku selekciju, zbog rasporeda utakmica koje slede na šampionatu.

18.22 - Đorđo Marketi, čovek koji vodi sve UEFA-žrebove poslednjih godina, konačno je na mestu na kome ga je fudbalska javnost ove večeri i iščekivala. Čim objasni proceduru (pročitajte je nešto niže u našem blogu), kreće i izvlačenje kuglica sa imenima reprezentacija. Pa, neka je sa srećom, "orlovi"!

18.17 - Voditeljima su se na bini pridružili Angelos Haristeas, legenda Grčke koja je osvojila Evropsko prvenstvo i čuveni dribler Liverpula, Stiv Mekmanaman, ali i Brajan Laudrup, Tomas Rosicki, Rikardo Kvarežma, Blez Matuidi, Vesli Snajder, Semi Kadira i David Silva, osvajač dva uzastopna prvenstva Evrope sa Španijom, 2008. i 2012.

18.13 - Muzički program je završen, okrećemo se fudbalu...

18.11 - Koja grupa bi bila najteža? Pa, sudeći po FIFA rang listi, bila bi to ona u kojoj bi se našli Francuska, Danska, Holandija i Italija, jer su 2, 19, 6. i 9. na pomenutom rangiranju. A najslabija? Teško je reći, jer se još ne znaju pobednici baraža. No, iz prva tri šešira, kada je o rang listi reč, najslabiju grupu bi formirali Nemačka (16. na planeti), Albanija (62.) i Slovenija (54.). Podsetimo, posle pada od pet mesta, Srbija je 34.

18.10 - Program, inače, vode Pedro Pinto i Ester Sedlaček, ali u ovim trenucima, zbog muzičkog programa, sve malo podseća na Evroviziju. Ali prilično kvalitetnu, mora se priznati.

18.08 - Sreća pa je za žreb određen Hamburg, a ne očekivani Minhen, koji je prosto zavejan kako odavno nije bio. Pojedini članovi UEFA koji su govorili za Bi-Bi-Si rekli su da im je zbog vremenskih neprilika trebalo 16 sati da iz Ženeve dođu do mesta određivanja grupa za šampionat Evrope. A prtljag im još nije stigao.

18.07 - Na početku svečane ceremonije, muzički program. Kraći.

18.00 - Na žrebu je zaista ogroman broj ljudi iz sveta fudbala. Tu su selektori, bivši asovi, direktori reprezentacija, predsednici Saveza... Pogledajte i sami foto-galeriju, probajte da pogodite ko je ko:

18.00 - Svečana ceremonija počinje!

A što smo mi u najslabijem šeširu?

Podsetimo, triler-remijem sa Bugarskom, fudbalska reprezentacija Srbije je obezbedila učešće na šampionatu Evrope, ali je, usled svog bodovnog učinka, a onda i raspleta u drugim grupama, svrstana u poslednji, četvrti šešir, što znači da će u grupi dobiti tri rivala koja su jača od nje.

Međutim, rasplet u preostalim grupama doveo je do toga da i Italija sklizne u četvrti šešir, tako da je, eto, bar izvesno da "orlovi" neće biti u grupi sa "azurima" - četvorostrukim prvacima sveta, a dvostrukim evropskim šampionima.

Izvesno je da neće biti ni trećeg uzastopnog sudara sa "Šaćirijem i drugarima" u grupnoj fazi, jer je i Švajcarska (u)pala u četvrti šešir, sa Srbijom i Italijom. 

Sastavi šešira za EURO 2024:

U prvom šeširu su Nemačka, Portugalija, Francuska, Španija, Belgija, Engleska.

U drugom  su Mađarska, Turska, Danska, Albanija, Rumunija i Austrija.

U trećem su Škotska, Hrvatska, Slovenija, Slovačka, Češka, Holandija.
U četvrtom šeširu su Srbija, Italija i Švajcarska, kao i tri selekcije koje budu bile pobednici baraža. U konkurenciji su Poljska, Estonija, Vels, Finska (putanja A), Izrael, Bosna i Hercegovina, Ukrajina, Island (putanja B) i Gruzija, Grčka, Kazahstan, Luksemburg (putanja C). Baraž se igra 21. i 26. marta 2024.

 

Ko predstavlja Srbiju na žrebu za EURO 2024?

U delegaciji Fudbalskog saveza Srbije u Hamburgu, zbog privatnih obaveza, nema predsednika Dragana Džajića i direktora svih selekcija Nenada Bjekovića, a Savez predstavljaju potpredsednik Branislav Nedimović, generalni sekretar Jovan Šurbatović, selektor Dragan Stojković, direktor sportskog sektora Miroslav Tanjga, direktor A selekcije Stevan Stojanović, direktor medijskog sektora Nebojša Petrović,  tim menadžer A tima Nemanja Filipović i portparol Milan Vuković.

EURO 2024 - sistem takmičenja

Grupe na Evropskom prvenstvu 2024. će biti posebno zanimljive, jer učestvuje 24 ekipa na šampionatu, a iz pojedinih grupa će samo jedna ekipa biti eliminisana posle uvodne faze takmičenja.


Naime, biće najpre formirano šest četvoročlanih grupa, u kojima će se (od 14. do 26. juna 2024.) odigrati po šest utakmica, po principu svako sa svakim, jednom.


Dalje automatski idu po dve najbolje ekipe, ali i četiri od šest trećeplasiranih selekcija, kako bi ukupan broj reprezentacija bio 16 pred nokaut fazu. Od tada će se igrati "na ispadanje", a pravila predviđaju da počev od osmine finala, u slučaju nerešenog rezultata, na red dolaze produžeci (dva puta po 15 minuta), a po potrebi i jednaaesterci. 


U kojim gradovima i na kojim stadionima se održava EURO 2024?


Gradovi-domaćini Evropskog prvenstva u fudbalu su Berlin (Olimpijski stadion, kapacitet 74.461 gledalac), Minhen (Arena, 70.076), Dortmund (Signal iduna park, 65.849), Štutgart (Arena, 54,906), Gelzenkirhen (Arena, 54,740), Frankfurt (Valdstadion, 54.697), Hamburg (Volkspark, 62.245), Dizledorf (Arena, 51.031), Keln (Keln stadion, 49.827), Lajpcig (Lajpcig stadion 42.959)

Bonus video: Ovo su deca skandirala Bugarima na meču Srbija - Bugarska u Leskovcu

 

BONUS SADRŽAJ

Knjiga o našem asu koja je izazvala veliku pažnju nosi naziv "Novak, pariske priče". Prođite uz Novaka sve njegove emotivne trenutke u upoznajte ga u jednom potpuno drugom svetlu. Na 320 stranica, ilustrovanih do sada neviđenim fotografijama, predstavljen je život slavnog tenisera.

Kliknite OVDE i poručite još danas ovo remek-delo koje će vas odvesti na najslavnije teniske terene.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (6)

TITO TRAŽIO BATI DA MU ISPRIČA VIC O NJEMU: Ovaj odgovor je dobio od glumca (VIDEO)