I PONOSNI I TUŽNI: Boračka organizacija slavi 30 godina od osnivanja Trebinjske brigade
PRE 30 godina Trebinjska brigada od maja do oktobra branila je svoja ognjišta, a upravo na 13. jul zaustavljena je velika ofanziva jedinica regularne hrvatske vojske, pa je taj datum uzet kao Dan Trebinjske brigade.
Bivši pripadnici jedinice u defileu gradom, Foto D. Curać
Nekadašnji ratni komandant Svetozar Aćimović kaže da je danas ponosan na sve one koji su branili Trebinje i Republiku Srpsku, ali da je, nažalost, danas vreme u kojem borci i dalje čekaju zasluženo mesto u društvu.
- Za svoj grad i Srpsku dalo je život 258 pripadnika Trebinjske brigade i devet Trebinjaca u drugim jedinicima. Upravo oni nas opominju da moramo voditi računa o njihovim porodicama, ali i o svima onima koji danas teško žive. S ponosom se sećam na dane kada smo branili naš grad, a siguran sam da svi oni koji su stvarali Srpsku, i sutra bi je branili - rekao je Aćimović.
I predsednik Predsedništva GBO organizacije Pero Vukalović istakao je da se sa ponosom priseća ratnih dana kada je u odbrambeno-otadžbinskom ratu stvorena Srpska. Međutim, sve vlasti nisu na vreme rešile probleme boračkih kategorija, a sumnja da će ikada biti rešene.
- Sve je ovo trebalo biti ranije rešeno, ali nijedna vlast nije to učinila kako je trebalo. Evo, i danas oko 400 mojih saboraca čeka na posao, imamo i dece poginulih boraca, njih oko 40 koji će se možda i zaposliti, a iako ovaj dan nije za tu vrstu priče, ne mogu sakriti svoj bes, iako sam ponosan na ono što smo bili kada je bilo najteže - istakao je Vukalović.
Parastos palim borcima, Foto D. Curać
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić istakao je da je ta lokalna zajednica ponosna na sve one koji su branili svoj grad, a da je Grad Trebinje primer kako se rešavaju problemi boračke populacije.
- Ono što je najvažnije, nikada ne smemo da zaboravimo ljude koji su dali najsvetlije, koji su dali život. Čujemo razne komentare, ali ponavljam, spreman sam argumentovano da pričam sa svima. Grad Trebinje u poslednjih pet godina izdvaja najveća sredstva iz budžeta koji su svi ranije trebali da izdvajaju - rekao je Ćurić.
Spomenik braniocima grada, Foto D. Curać
DEFILE ULICAMA TREBINjA
OBELEŽAVANjE Dana Trebinjske brigade proteklo je veoma skromno, a nakon parastosa poginulim borcima u Crkvi Svetog Lazara u krugu nekadašnje kasarne, nekadašnji pripadnici te jedinice i njihovi gosti prodefilovali su ulicama Trebinja do Spomenika braniocima tog grada.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
HOROR U TREBINjU: Ženu ujela šarka, a drama je počela tek kad je došla Hitna pomoć - iskočio i poskok
28. 06. 2022. u 14:23 >> 19:45
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
IRAN POSLAO HITNU PORUKU NAŠIM KOMŠIJAMA: Nemojte to da dozvolite Americi!
IRAN je danas upozorio Bugarsku da ne dozvoli Sjedinjenim Američkim Državama korišćenje svoje teritorije za vojne operacije protiv Teherana, nakon što je bugarska vlada najavila da će tražiti odobrenje parlamenta za razmeštanje američkih aviona za dopunu goriva u toj zemlji.
21. 07. 2026. u 18:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
SNIMLjEN U VUKOVARU: Vozaču iz Borova 2. NAJVEĆA KAZNA u istoriji Hrvatske - evo šta je zgrešio
PREMA svemu sudeći, hrvatska policija u poslednje vreme izriče sve veće novčane kazne za počinjene saobraćajne prekršaje.
20. 07. 2026. u 19:45
Komentari (0)