SEĆANJE NA MOBE: Maleni Radovan (5) pomaže dedi i čuva tradiciju kosaca iznad Kalinovika
DRUGU godinu zaredom Radovan Jokićević (5) sa kosom u ruci pomaže dedi Miću (81) na kosidbi livade ispod Zelengore, na oko 1.100 metara nadmorske visine.
Foto: R. Milović
Po onoj „orlovi ne lete u jatu“,ova dva odvažna kosca, u proseku sa 40 godina, ne deluju nejako, kako im to godišta govore. Olakšava i činjenica da je zbog suše, trava, ove godine, za razliku od nekih ranijih, puno manja. Njima bi odgovaralo da se zbog suše i livada „smanjila-pokupila“, jer se tu nekada okupljala moba-kosaca, pa je sve bilo lakše i veselije.
- A i da ima trave, mobe ne bi čovek sakupio ni u zdravo- normalnim uslovima, a kamoli sada u vreme epidemije virusa korona. Iz tih razloga je prošle godine odgođena i čuvena kosidba ovde na Gvoznu, a u sećanje na 1993. godinu kada je, u predahu borbi, ovde Gardijski puk vojske RS, predvođen generalom Ratkom Mladićem obavio kosidbu i pomogao seljacima da očuvaj letinu. Sela su ovde odavno opustela, a rodbine iz dijaspore, makar se pod tim podrazumevala Srbija i Crna Gore, nema sada ni za „leka“ - kazuje deda Mićo Jokićević.
Kaže se da svet na mladim ostaje. Nažalost, livade ostaju bez kosaca, mobe i pesme, a sve više se koriste kosilice i prateća mehanizacija za kupljenje i baliranja pokošene trave.
Biće tako sve dok sela ponovo ne ožive, a kada će, ne zna se.
NIKAD JAČI UDARAC ZA RUSE OD POČETKA RATA: Ukrajinske rakete letele više od 1.300 km, pogođena ključna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je u subotu uveče pogodila jedno od strateški najznačajnijih odbrambenih postrojenja Rusije, napavši Votkinski mašinski zavod u udaljenom regionu, skoro 1.300 kilometara od ukrajinske granice - što predstavlja najdublji udar ikada izveden ukrajinskim oružjem domaće proizvodnje.
25. 02. 2026. u 12:25
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (1)