CEO POJAS GAZE U GRADU RAFA! Plan da upravljaju međunarodna tela, a da IDF obezbeđuje iz daljine
GRAD na jugu Pojasa Gaze u ruševinama, Rafa, mogao bi da postane "dom" za 600.000 raseljenih Palestinaca, prema planu koji je izložio izraelski ministar odbrane Izrael Kac. On je, naime, izdao naređenje izraelskoj vojci (IDF) da unapredi planove za selidbu stanovnika Gaze koji su prethodno bili evakuisani u oblast Al Mavasi, takođe, na jugu enklave.
Foto: Tanjug
Kac je, istovremeno, istakao da će Palestinci morati da prođu proveru kako bi se utvrdilo da nisu članovi militantne grupe Hamas, te poručio da će na kraju čitavo stanovništvo od dva miliona stanovnika Pojasa Gaze biti smešteno u ovoj zoni.
- Zonom za raseljene Palestince upravljaće međunarodna tela, a ne izraelska vojska. IDF bi obezbeđivao zonu iz daljine - rekao je Kac, ne navodeći kojim organizacijama bi bio poveren ovaj posao.
On je potom dodao da će Izrael sprovesti operaciju koja će podrazumevati dalju selidbu palestinskog stanovništva u druge zemlje. Portparol IDF-a brigadni general Efi Defrin rekao je da će vojska predstaviti nekoliko opcija u skladu sa direktivama političkog ešalona.
Izraelski plan o prinudnom iseljavanju stanovnika Pojasa Gaze naišao je na kritike Hamasa.
- Uporni napori Izraela da nasilno raseli naš narod i nametne etničko čišćenje naišli su na otpor. Naš narod je čvrsto stajao pred ubijanjem, glađu i bombardovanjem, odbacujući svaku budućnost koju diktira obaveštajno sedište ili politički pregovarački stolovi - navela je palestinska grupa u saopštenju.
Visoki diplomata iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Lana Nuseibehova ocenila je da bi uklanjanje Palestinaca iz enklave bilo neprihvatljivo.
Izraelski političari, uključujući premijera Bendžamina Netanijahua, ranije su podržali plan, uprkos tome što nijedna zemlja nije javno izrazila spremnost da učestvuje u njemu.
"Rivijera"
ŠEF Bele kuće Donald Tramp ranije je izjavio da će SAD preuzeti vlasništvo nad Pojasom Gaze, nakon što se Palestinci rasele u druge zemlje. Istakao je i da će SAD raditi na ekonomskom razvoju područja, nakon što raščiste ruševine zgrada, te izneo ideju da bi Gaza mogla da postane "Rivijera Bliskog istoka".
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
OVE GRADOVE VEČERAS SAD UNIŠTAVAJU DO TEMELjA: Gori ceo Iran - Evo gde rakete padaju (MAPA)
17. 07. 2026. u 23:22 >> 00:07
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)