VELIKO OTKRIćE UZ POMOć TELESKOPA VEB : NASA locirala novu planetu
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko stotinu puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Foto: Shutterstock
Preliminarna analiza sugeriše da je u pitanju mlada i hladna planeta sa temperaturom od oko 49 stepeni Celzijusa, što se uklapa u temperaturni raspon u kojem život može da opstane. Planeta orbitira oko mlade crvene patuljaste zvezde TWA 7, okružene diskom prašine.
Ovo je prvo direktno snimanje planete teleskopom Veb, koja omogućava uočavanje slabih objekata pored sjajnih zvezda. Otkriće potvrđuje da teleskop može da pronađe i planete male mase u blizini zvezda i daje nove uvide u nastanak i strukturu planetarnih sistema.
Preporučujemo
VELIKI UDARAC ZA TRAMPA: Ovo mu se nije dogodilo od povratka u Belu kuću
24. 03. 2026. u 20:06
SAD ČEKAJU ODGOVOR IRANA O PREGOVORIMA: Konačna odluka zavisi od odgovora Teherana
24. 03. 2026. u 19:50
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)