"KINA NIJE ZASTRAŠENA" Ambasador Feng: Ako SAD žele da razgovaraju, treba da pokažu poštovanje
KINESKI ambasador u Sjedinjenim Američkim Državama Si Feng, kritikovao je povećanje carina Sjedinjenih Američkih Država 3. maja, rekavši da Kina ne želi trgovinski rat i da nije zastrašena.
Foto Shutterstock
On je dodao da, ako SAD žele da razgovaraju, treba da postupaju u "duhu jednakosti, poštovanja i uzajamnosti", preneo je CGTN.
Takođe je istakao da u današnjoj globalnoj ekonomiji nijedna zemlja ne može da napreduje sama i da izgradnja prepreka samo blokira tok zajedničkog rasta.
Si je ukazao na to da su SAD mnogo profitirale od globalne trgovine i da nisu trpele gubitke.
- Na primer, Amerikanci mogu da uživaju u pristupačnim proizvodima sa svih strana sveta, dok vode u finansijama, tehnologiji i uslugama zahvaljujući globalnoj trgovini - kazao je on.
Si je naglasio da Kina ne želi trgovinski rat, ali da nije zastrašena njime.
- Branimo ne samo svoja zakonita prava i interese, već i red u međunarodnoj trgovini - rekao je on.
On je potvrdio posvećenost Kine stabilnom rastu i većoj otvorenosti prema svetu, naglasivši da je Kina drugo najveće potrošačko tržište u svetu, sa najvećom srednjom klasom i ključni trgovinski partner za više od 150 zemalja.
Si je dodao da je bruto domaći proizvod Kine porastao za 5,4 odsto u prvom kvartalu, a izvoz je porastao za 6,9 odsto uprkos globalnim izazovima.
- Naša mreža globalnih partnera stalno raste. Sve više stranih posetilaca uživa u putovanjima i kupovini u Kini, zahvaljujući bescarinskom tranzitu i instant povraćanju poreza - rekao je Si.
Broj stranih poseta Kini prošle godine iznosio je 64,88 miliona, što je povećanje od 82,9 odsto.
(Tanjug)
BONUS VIDEO: RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
MOSKVA OTKRILA UKRAJINSKU ZAMKU: Kijev podlim potezom hteo da onesposobi ruske vojnike - FSB zaplenio pošiljku iz Poljske
UKRAJINSKE specijalne službe su isporučile uloške za cipele sa ugrađenim eksplozivnim napravama jedinicama Oružanih snaga Ruske Federacije, saznao je „Militarny“ od izvora u jednoj od specijalnih službi. Prema rečima izvora, operativci su uspeli da izgrade mrežu za isporuku uz pomoć ruskih dobrovoljaca, a prve isporuke su se dogodile početkom marta. Broj predmeta se navodno meri desetinama hiljada.
26. 03. 2026. u 12:34
Komentari (0)