NEMAČKA NA NOGAMA, ŠOLC I ŠTAJNMAJER HITNO PORUČILI: Napadač mora biti brzo uhapšen i najoštrije kažnjen
PREDSEDNIK i kancelar Nemačke Frank-Valter Štajnmajer i Olaf Šolc poručili su danas da napadač koji je u Zolingenu, na zapadu zemlje, ubio tri osobe, a osam ranio, mora biti ubrzo uhvaćen i najoštrije kažnjen.
FOTO: Tanjug/AP
Štajnmajer je jutros u telefonskom razgovoru sa gradonačelnikom Zolingena Timom Kurcbahom izrazio saučešće zbog žrtava napada i preneo nadu u brz oporavak povređenih, saopštila je kancelarija predsednika.
Šolc je napisao na platformi Iks da je šokiran zbog napada u Zolingenu, navodeći da je reč o užasnom događaju. Kancelar je takođe razgovarao telefonom sa gradonačelnikom Zolingena i poveđenima poželeo brz oporavak, a porodicama poginulih izrazio je saučešće.
Nemačka policija nije želela za portal Tagesšau ni da potvrdi, niti da demantuje da li je bilo hapšenja zbog napada u Zolingenu. Nakon tog napada, policijski sindikat pozvao je građane da se uzdrže od spekulacija, posebno na društvenim mrežama, kao i da ne šire glasine. Lider policijskog sindikata GdP nemačke savezne države Severne Rajne-Vestfalije Mihael Mertens izrazio je zabrinutost zbog spekulacija koje se trenutno šire na društvenim mrežama.
Mertens je naveo da trenutno nema konkretnih informacija o počiniocu napada.
- Opisi napadača koje su naveli svedoci su delimično kontradiktorni. To nije iznenađujuće: ljudi su u šoku zbog onoga što su doživeli. Policija sada mora da bude u mogućnosti da nesmetano radi svoj posao - istakao je Mertens.
Policija je saopštila da je nastavila opsežnu potragu za počiniocem i da je veliki broj policajaca raspoređen u centru Zolingena, uključujući specijalne jedinice, prenosi nemački Tagesšau. Ističe se da se trenutno ispituju svedoci i povređeni.
Policija navodi da je do sada prikupila malo informacija o napadaču i da veruje da je napad izvršila jedna osoba. Prema rečima portparola policije Dizeldorfa, za osumnjičenim se traga i van Zolingena, a u tom gradu postavljen je veliki broj blokada. Lokalni Zolingen tageblat navodi da je, prema rečima očevidaca, osumnjičeni izgledao kao Arapin.
Festival povodom 650. godišnjice od osnivanja grada prekinut je odmah nakon napada, a policija je upozorila građane da ne idu u centar grada. Zolingen ima oko 160.000 stanovnika i nalazi se u blizini većih gradova - Kelna i Dizeldorfa.
Preporučujemo
DVA POLICAJCA POVREĐENA U "GRUDVANjU" Mamdani: Grudvanje nije krivično delo
25. 02. 2026. u 00:21
PAKAO SE OTVORIO U ČERNIGOVSKOJ OBLASTI: Pogođena gasna infrastruktura (FOTO/VIDEO)
24. 02. 2026. u 23:29
CIA POZVALA IRANSKE DISIDENTE DA STUPE U KONTAKT SA NjOM: Objavila uputstvo za kontakt
24. 02. 2026. u 23:11
MEDVEDEV BRUTALNO ZAPRETIO UKRAJINI, FRANCUSKOJ I BRITANIJI: Rusija bi morala odgovoriti nuklearnim udarom
ZAMENIK predsednika ruskog Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev zapretio je da bi Rusija mogla upotrebiti taktičko nuklearno oružje protiv Ukrajine, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva ukoliko bi Pariz i London Kijevu pružili nuklearnu tehnologiju.
24. 02. 2026. u 13:45
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)