ARGENTINCI DANAS BIRAJU: Ko će biti novi predsednik - Trampov fan ili bivši ministar?
GLASAČI u Argentini izaći će danas na glasanje u drugom krugu predsedničkih izbora, gde će se odlučivati između krajnjeg desničara Havijera Mileja i levičara Serhija Mase.
Foto: Tanjug/AP
Kako navodi AP, Mileja često porede sa bivšim predsednikom SAD Donaldom Trampom koga on izuzetno ceni, dok je Masa bivši ministar ekonomije iz Peronističke partije, koja decenijama vodi glavnu reč u argentinskoj policiji.
BBC podseća da je Masa osvojio u prvoj rundi 36,7 odsto glasova, ispred Mileja, sa 30 odsto.
Međutim, ankete pokazuju da će Milej, koji je obećao da će "razneti" argentinski politički sistem, dobiti naknadno još glasova.
Birališta će biti otvorena u 8.00 sati po lokalnom vremenu (12.00 po srednjeevropskom), a biće zatvorena u 18.00. Za pobedu je neophodno 45 odsto glasova. Kandidatkinja iz prvog kruga, koja je bila treća 22. oktobra, konzervativna Patrisija Bulrih, dala je podršku Mileju, pa najnovije ankete pokazuju da će većina njenih glasača glasati za samoproglašenog "anarho-kapitalistu".
Milej (53) je ekonomista, kome je retorika protiv establišmentna donela popularnost, posebno među mlađim glasačima razočaranim tradicionalnom politikom.
Njegovu partija Libertad avanse, koju je osnovao 2018. godine, glasači vide kao neokaljanu greškama iz prošlosti, a veliki deo njegove privlačnosti proizilazi iz činjenice da su birači spremni da daju šansu njegovim radikalnim predlozima nakon decenija ekonomskog preokreta.
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)