NOVA BRIGA VAŠINGTONA: Rusija bi mogla da isporuči lovce Iranu
SJEDINjENE Države pretpostavljaju da Rusija isporučuje savremene borbene avione Iranu u zamenu za dronove, rekao je državni sekretar Entoni Blinken u intervjuu Si-Bi-Esu, ne potkrepljujući svoje navode argumentima.
Foto: EPA
Rusija i Iran negiraju takvu saradnju, koja se intenzivirala, smatraju Amerikanci, početkom operacije u Ukrajini.
- Radimo na tome da to razotkrijemo, da preduzmemo mere protiv toga, da uvedemo sankcije. Odnosi između Rusije i Irana postaju sve pogubniji, a to je zapravo dvosmerna ulica... Rusija takođe isporučuje vojnu opremu Iranu, uključujući sofisticirane borbene avione. Izgleda da je to u toku, što Iran učini još većom pretnjom - rekao je Blinken, dodajući da se SAD konsultuju na ovu temu sa saveznicima širom sveta.
Prema njegovim rečima, SAD o ovom pitanju razgovaraju sa saveznicima i partnerima širom sveta. Blinken je dodao da rusko-iranski odnosi izazivaju rastuću zabrinutost.
U decembru je portparol Bele kuće Džon Kirbi rekao na brifingu da je odbrambena saradnja Moskve i Teherana dostigla nivo „punopravnog partnerstva“, bez pružanja bilo kakvih dokaza za svoje tvrdnje. Zatim je tvrdio i da bi, prema podacima SAD, već 2023. godine Iran, navodno, mogao da primi ruske lovce, a iranski piloti se obučavaju na lovcima u Rusiji.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
VEŽBE U RATNIM USLOVIMA: Posade ruskih tenkova T-80BVM vežbaju gađanje
Preporučujemo
IRANSKO ORUŽJE IDE U UKRAJINU? Umesto da završe kod Huta, Zapad ga šalje Kijevu
14. 02. 2023. u 20:58
IRAN SAVETUJE UKRAJINU: "Ne žrtvujte svoje interese za politiku širenja SAD i NATO"
06. 02. 2023. u 19:20
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Šta je zapravo reaktor Dimona, najstrože čuvani izraelski objekat - gde svega ima, a Izraelci sve strogo kriju? (FOTO)
U balističkom raketnom napadu na Dimonu, grad na jugu Izraela, povređeno je 47 ljudi, koji su zaposleni u bolnici. Većina povreda je uzrokovana šrapnelima, prema izraelskoj službi za hitne slučajeve Magen David Adom. Dimona se nalazi oko 13 kilometara od nuklearnog istraživačkog centra Negev.
21. 03. 2026. u 21:44 >> 22:08
Komentari (2)