MUDRA PORUKA IZ RIJADA NAKON POSETE SIJA: Saudijska Arabija želi ekonomske veze i sa Kinom i sa SAD (FOTO)
MINISTAR inostranih poslova Saudijske Arabije rekao je danas nakon kinesko-arapskog samita čiji je domaćin bio Rijad da kraljevina želi da sarađuje i sa SAD i sa Kinom.
Foto: Tanjug/AP photo
Princ Fejsal bin Farhan Al Saud dodao je da je to dobro dok se radi o konkurenciji ekonomskih rivala, ali ne i ako je u pitanju polarizacija, prenosi Rojters.
Kina i Saudijska Arabija danas su potvrdile značaj stabilnog snabdevanja na globalnim tržištima nafte i ulogu Rijada u tome, navodi se u zajedničkom saopštenju nakon posete kineskog predsednika Si Đinpinga kraljevstvu.
Foto: Tanjug/AP photo
Dodaje se da kineski predsednik boravio u poseti Saudijskoj Arabiji prvi put nakon gotovo sedam godina, a juče je s najvećim svetskim izvoznikom nafte potpisao ugovore vredne milijarde dolara.
S druge strane, Saudijska Arabija i SAD, iako su godinama u bliskim partnerskim odnosima, nedavno su imali sukob kada je Vašington kritikovao Rijad da je uticao na odluku OPEK-a da smanji proizvodnju nafte uprkos zahtevu SAD da to bude odloženo za mesec dana zbog eventualnih negativnih ekonomskih posledica.
Upitan na konferenciji za novinare o poricanju Vašingtona da su Saudijci posredovali u razmeni zarobljenika između Rusije i SAD, princ Fejsal bin Farhan Al Saud rekao je da je svestan ličnih napora saudijskog prestolonaslednika Mohameda bin Salmana u vezi sa oslobađanjem američke košarkaške zvezde Britni Grajner.
Preporučujemo
SRDAČNA DOBRODOŠLICA ZA KINESKOG PREDSEDNIKA: Prijateljski pozdrav Bin Salmana i Si Đinpinga u Rijadu (FOTO)
09. 12. 2022. u 16:47 >> 16:48
IRANSKI "OREŠNIK" POGODIO KOMANDU IDF: Poginuli oficiri; Tramp - Rat u Zalivu od 1-10? 15! Bela kuća- Ne znamo ko je ubio 170 devojčica
NASTAVLjAJU se vazdušni udari na Bliskom istoku. SAD i Izrael nastavljaju da gađaju Iran, dok iranske snage uzvraćaju napadima na izraelske gradove i američke baze i diplomatska predstavništva u regionu.
04. 03. 2026. u 06:59 >> 21:53
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)