NEMAČKA OBARA PREDLOG POLJSKE: Ništa od sistema "Patriot" na teritoriji Ukrajine
NEMAČKA je odbila poziv Poljske da isporuči svoje raketne sisteme zemlja-vazduh američke proizvodnje MIM-104 "Patriot" Ukrajini.
Foto: Profimedia/Ilustracija
Odbijanje je uslijedilo nakon što je poljski ministar odbrane Marius Blaščak zatražio da se oružje koje je Berlin ponudio Varšavi dostavi Kijevu i raspoređeno u zapadnom dijelu zemlje, u blizini ukrajinsko-poljske granice.
- Ovi Patrioti su deo integrisane protivvazdušne odbrane NATO-a, što znači da su namenjeni da budu raspoređeni na teritoriji NATO-a - rekla je nemačka ministarka odbrane Kristin Lambreht u četvrtak.
- Svaka upotreba van teritorije NATO-a zahtevala bi prethodne razgovore sa NATO-om i saveznicima - rekla je ona.
Nemačka je ponudila da pojača odbranu Poljske nakon što je raketa pala na istočni deo zemlje prošle nedelje, ubivši dve osobe. Ukrajinski zvaničnici i izveštaji nekih zapadnih medija prvobitno su tvrdili da ga je ispalila Rusija. Međutim, poljski predsednik Andžej Duda je kasnije rekao da su ga verovatno pokrenule ukrajinske snage protivvazdušne odbrane i da je skrenuo sa kursa dok je pokušavao da odbije ruski napad.
Jaroslav Kačinjski, lider poljske vladajuće konzervativne stranke Pravo i pravda i bivši premijer, rekao je u sredu novinskoj agenciji PAP da bi za bezbednost Poljske bilo najbolje da „Nemačka preda opremu (Patriot) Ukrajincima, obučava ukrajinske posade sa odredba da će baterije biti stacionirane u zapadnoj Ukrajini“. Njegovi komentari došli su dok je vodio kampanju za parlamentarne izbore sledeće godine.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je u četvrtak da su nedavne civilne žrtve u Kijevu uzrokovane radom ukrajinskog protivvazdušnog naoružanja, uključujući i ono koje je isporučio Zapad. U međuvremenu, Njujork tajms je nedavno izvestio da je još u septembru antiradarska raketa američke proizvodnje HARM koju je ispalio ukrajinski mlaznjak verovatno skrenula sa kursa i pogodila stambenu zgradu u gradu Kramatorsku koji je pod kontrolom Ukrajine, pri čemu su povređene tri osobe - preneo je RT.
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (1)