AMERIKA POKUŠALA DA SVRGNE VIKTORA ORBANA? Mađarski mediji bruje o istrazi, oglasila se Rusija, iz SAD nema reakcije
PORTPAROL ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je da je Vašington podstakao pokret protiv mađarskog premijera Viktora Orbana, pošto SAD ne smatraju tu zemlju dovoljno poslušnom.
Foto: Profimedia
- Sada se ispostavilo da je finansirana i opozicija u Budimpešti. Mađarske novine "Magiar Nemzet" objavio je istragu o finansiranju liberalno-levice koalicije protivnika premijera Viktora Orbana od strane američke nevladine organizacije Akcija za demokratiju. Istražitelji i specijalne službe će ispitati sve okolnosti pokušaja stranog mešanja u politički život zemlje, ali je već sada očigledno da se račun približava milionima dolara - rekla je Zaharova, prenosi Sputniknews.
Prema izveštaju mađarskih medija, fondacija, osnovana neposredno pre februarskih izbora, imala je bliske veze sa Evropskim savetom za spoljne odnose (ECFR). U izveštaju se takođe navodi da je Akcija za demokratiju povezana sa milijarderom rođenim u Mađarskoj Džordžom Sorošem, koji finansira Fondacije za otvoreno društvo, koje je Mađarska zabranila pre nekoliko godina. Za sada zvanične reakcije SAD na ova pisanje mađarskih medija još uvek nema.
Zaharova je podsetila i da je i rukovodstvo EU nezadovoljno nezavisnim stavom Budimpešte, preteći Mađarskoj kaznama i sankcijama, dok je naziva „izbornom autokratijom“ zbog odbijanja da sledi naloge iz Brisela.
Podsetimo, Mađarska se protivila sankcijama EU protiv Rusije. Budimpešta je više puta upozoravala da će odluka Brisela da pošalje vojnu pomoć Kijevu usred tamošnje ruske specijalne vojne operacije i da uvede ograničenja protiv Moskve rezultirati velikim ekonomskim kolapsom bloka.
Sankcije, koje su podržale SAD, Britanija i EU, pogoršale su probleme tržišta goriva, što je rezultiralo velikom energetskom krizom širom Evrope, sa rekordno visokom inflacijom i naglo rastućim troškovima života.
BONUS VIDEO
TURSKA GLAVA NA VRHU BREGA: U Vršačkim planinama otkriveno dvadesetak likova ljudi i životinja
Preporučujemo
KAKO SVET VIDI VIKTORA ORBANA? Za neke je "mađarski Asteriks", a za druge provokator
12. 10. 2022. u 18:14
ORBAN OTKRIO: Šta mu je Putin rekao pre specijalne operacije u Ukrajini
11. 10. 2022. u 17:28
OŠTRA REAKCIJA ITALIJANSKOG LISTA NA IZJAVU FON DER LAJEN O VENECUELI: "Njoj pripada nagrada za najnedostojniju izjavu"
ITALIJANSKI list L’AntiDiplomatico, poznat po kritičkom odnosu prema politici EU i NATO, oštro je reagovao na izjave predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen posle američkih udara na Venecuelu.
04. 01. 2026. u 10:37
MADURO SE NA ENGLESKOM OBRATIO AMERIČKIM AGENTIMA: Pogledajte šta im je rekao (VIDEO)
PREDSEDNIK Venecuele Nikolas Maduro je helikopterom stigao na Menhetn, nakon čega je konvojem prebačen u Pritvorski centar (MDC) u Bruklinu, ozloglašeni zatvor opisan kao „odvratan“ sa „zastrašujućim“ uslovima. Tamo su ostali pevač R. Keli, Gislejn Maksvel i Sem Bankman-Frid.
04. 01. 2026. u 08:58
U VENECUELI 4.000 HRVATA : Strah, svuda tišina puna tenzije
U VENECUELI živi 4.000 osoba hrvatskog porekla koje posle noćašnjeg američkog napada na glavni grad Karakas, zatvorene u kućama, čekaju dalji razvoj događaja, rekla je u subotu Hini predstavnica hrvatske zajednice u toj južnoameričkoj zemlji.
03. 01. 2026. u 18:47
Komentari (11)