KINEZI PROGOVORILI O BUDUĆNOSTI TAJVANA: Objavljen dokument nakon završetka velikih vojnih manevara
KINESKA vojska je, posle skoro nedelju dana, uspešno završila različite vojne zadatke oko Tajvana, ali će sprovoditi redovne patrole i nastaviti da izvodi vojnu obuku kako bi postigla borbenu gotovost.
NADZOR Kineski vojnik u Tajvanskom moreuzu, Foto AP
Kina, koja je započela masovne manevre posle posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi, juče je objavila Belu knjigu pod naslovom "Tajvansko pitanje i ponovno ujedinjenje Kine u novoj eri" uz poruku da su mirno ujedinjenje i princip "jedna zemlja - dva sistema" osnovni za rešavanje tajvanskog pitanja.
- Radićemo sa najvećom iskrenošću i uložićemo sve napore da postignemo mirno ujedinjenje. Ali nećemo odustati od upotrebe sile i zadržavamo mogućnost da preduzmemo sve neophodne mere, da se zaštitimo od spoljnog mešanja i svih separatističkih aktivnosti. To ni na koji način ne cilja na naše sunarodnike na Tajvanu. Upotreba sile bi bila poslednje sredstvo - kaže se u Beloj knjizi.
Naglašava se da je Rezolucija 2758 Generalne skupštine UN politički dokument koji obuhvata princip jedne Kine. Prema ovom dokumentu, postupci vlasti Demokratske progresivne stranke u Tajpeju doveli su do napetosti u odnosima "dve obale Tajvanskog moreuza", ugrožavanja mira i stabilnosti i podrivanja prosperiteta i ograničavanja prostora za mirno ujedinjenje. Saopšteno je i da su "spoljne snage podsticale provokativne akcije separatističkih snaga".
Istovremeno, kineska ambasada u Londonu osudila je britansku "neodgovornu retoriku", pošto je ministarka spoljnih poslova Liz Tras pozvala na razgovor ambasadora Kine u Velikoj Britaniji Dženg Zeguanga, zbog akcija Pekinga prema Tajvanu: "Nijedna strana država, uključujući Veliku Britaniju, nema pravo da se meša u unutrašnju politiku Kine", zaključuje se u saopštenju kineske ambasade.
"TRAMP TAMO DA IZBACI 1000 VOJNIKA NA OSTRVO, NIKO MU SE NEĆE SUPROSTAVITI" Vučić o Grenlandu - Kada pitam a kako Kosovo, svi spuste glavu!
GOVOREĆI jutros u emisiji "Jutro" na Televiziji Prva, predsednik Srbije Aleksandar Vučić dotakao se i licemerja međunarodne zajednice kada je u pitanju odnos koji sada imaju po pitanju Grenlanda i onaj koji su nekada imali po pitanju Kosova i Metohije.
25. 01. 2026. u 13:20
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
DEVALVIRALA JE JUTARNjI Kolega oštro o Jovani: "Imam problem što radi na nacionalnoj televiziji"
VODITELj Ognjen Nestorović bez ulepšavanja i zadrške progovorio je o svom odnosu sa Jovanom Jeremić, koleginicom koja danas radi u medijskoj kući u kojoj je on nekada gradio svoju novinarsku i voditeljsku karijeru.
25. 01. 2026. u 20:42
Komentari (0)