RAT U UKRAJINI I STAV ANKARE: Otkriveno šta želi Turska
TURSKI ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu tokom današnjeg stranačkog skupa u Antaliji kazao je da Turska želi priznanje ukrajinske nezavisnosti, poručivši kako rade na postizanju mira.
Foto: Tanjug AP
Turska ima čvrste veze s Ukrajinom i Rusijom, istakao je, zbog čega rat dveju zemalja utiče na njegovu zemlju, ali i na ceo svet.
- Snažno smo se protivili aneksiji Krima 2014. godine. Da je svet tada bolje reagovao, danas ne bismo bili u ovoj situaciji - smatra Čavušoglu, uveren da su obe strane blizu dogovora oko temeljnih pitanja. A jedno od njih jeste nezavisnost Ukrajine, što Turska podržava i uz Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija i Nemačku želi da bude jemac ukrajinske nezavisnosti.
Portparol turskog predsednika Ibrahim Kalin na Tviteru je objavio delove intervjua koji je dao za Al Džaziru.
- U ovom ratu neće biti pobednika. Mirovni sporazum nije nemoguć. Najteža pitanja za dogovor su ruski zahtev za priznanjem aneksije Krima, kao i priznanje tzv. nezavisnosti dveju republika u Donbasu- objavio je Kalin.
Četiri su preostala pitanja oko kojih se ruska i ukrajinska strana moraju dogovoriti, dodao je turski portparol, razoružanje i bezbednosna jemstva za Ukrajinu i rad na tzv. denacifikaciji. Obojica zvaničnika naglasila su da predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan u ovom procesu ima stalnu komunikaciju s ruskim i ukrajinskim predstavnicima kako bi rat prestao.
BONUS VIDEO: "Agava" cveta samo jednom tokom života
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
RUSKA VOJSKA NAPREDOVALA: Evo šta kaže izveštaj Ministarstva odbrane Rusije
20. 03. 2022. u 20:33
TUŽNE VESTI ZA RUSIJU: U bici za Mariupolj poginuo zamenik komandanta Crnomorske flote
20. 03. 2022. u 19:17
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
KATASTROFA Koliko Ukrajina sada ima stanovnika - a koliko ih je bilo pre rata: brojevi zastrašujući, nema ljudi za obnovu zemlje
NA teritoriji pod kontrolom Kijeva ostalo je između 22 i 25 miliona stanovnika, dok ratni gubici, masovno iseljavanje, nizak natalitet i ubrzano starenje stanovništva guraju Ukrajinu ka demografskoj krizi koja bi mogla iz temelja da promeni nacionalnu, ekonomsku i društvenu strukturu zemlje, piše „Azija tajms”.
16. 07. 2026. u 19:23
Komentari (2)