SZO SAOPŠTIO: Kovid poremetio pružanje zdravstvenih usluga u 92% zemalja
SVETSKA zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je danas da su poremećaji u pružanju osnovnih zdravstvenih usluga, izazvani pandemijom korona virusa, kao što je program vakcinacije ili lečenje bolesti poput AIDS-a, zabeleženi u 92 odsto od 129 zemalja.
Foto: EPA
Rezultati studije, sprovedene u novembru i decembru prošle godine, pokazuju da su usluge "pretrpele ozbiljan uticaj" i da je zabeležen "mali ili nikakav napredak" u odnosu na istraživanje s početka 2021.
-Rezultati analize naglašavaju važnost hitnog delovanja za rešavanje velikih izazova zdravstvenog sistema, oporavak usluga i ublažavanje uticaja pandemije kovida-19, navodi se u izveštaju SZO.
Poremećaje u pružanju hitne pomoći prijavilo je 36 odsto zemalja, što je porast u odnosu na 29 odsto početkom 2021. i 21 odsto u prvom istraživanju 2020, prenosi Rojters.
Obavljanje neobaveznih operacija kao što su zamena kuka i kolena poremećeno je u 59 odsto zemalja, a nedostaci u rehabilitacionoj i palijativnoj nezi zabeleženi su u otprilike pola zemalja.
Anketa je sprovedena u vreme velikog porasta broja zaraženih u brojnim zemljama zbog zaraznije omikron varijante korona virusa, što je opteretilo bolnice, dodaje Rojters.
BONUS VIDEO - "NOVOSTI" U CRVENOJ KOVID ZONI U BATAJNICI: Nevakcinisani su u smrtnoj opasnosti, oboleli pristižu
Preporučujemo
SZO POZIVA NA OPREZ: Zabrinuti smo zbog stava da mere više nisu potrebne
01. 02. 2022. u 19:10
RUSKI AMBASADOR PRI UN ZARAŽEN KORONOM: Pozitivan test Vasilija Nebezje
07. 02. 2022. u 19:06
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"
SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.
12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37
Komentari (0)