NAPAD NA PLAVE ŠLEMOVE U CAR: Predsednička garda u napadu ranila 10 egipatskih mirovnjaka UN
PREDSEDNIČKA garda Centralnoafričke Republike otvorila je vatru na mirovnjake Ujedinjenih nacija u prestonici i ranila njih 10, potvrdila je danas misija UN.
Foto Tanjug
U saopštenju je navedeno i da je jedna osoba poginula u jučerašnjem incidentu, nakon što je udarilo vozilo UN koje je pobeglo s lica mesta, prenosi AP.
Misija UN je navela da je u incidentu koji ,,deluje kao nameran i neopravdan napad” deset nenaoružanih pripadnika UN iz Egipta ranjeno u pucnjavi, za koju su odgovorni pripadnici predsedničke garde u glavnom gradu Centralnoafričke Republike (CAR).
Egipatski mirovnjaci pripadaju Misiji UN u CAR, koja je poznata kao MINUSCA, a UN su saopštile da su mirovne snage ,,bile pod jakom vatrom predsedničke garde bez prethodnog upozorenja".
Portparol MINUSCA Vladimir Monteiro rekao je da su mirovnjaci krenuli prema svojoj bazi autobusom sa jasno označenim logom UN, a dok je autobus pokušavao da napusti područje u blizini predsedničke rezidencije, vozilo je udarilo ženu koja je preminula na licu mesta.
Incident se desio u trenutku kada u glavnom gradu rastu napetosti i strah od novog napada pobunjenika, koji su u januaru već pokušali da zauzmu Bangui, prestonicu CAR, ali su ih snage bezbednosti odbile nakon intenzivnih borbi na periferiji grada.
Misija Ujedinjenih nacija, koja trenutno ima više od 12.000 vojnog i policijskog osoblja, raspoređena je ovu zemlju 2013. godine kada su pretežno muslimanski pobunjenici Seleka preuzeli vlast i prisilili tadašnjeg predsednika Fransoa Bozizea da ode sa funkcije.
Preporučujemo
DOBRODOŠLICA SVETSKIM LIDERIMA: Princ Čarls pozdraviće učesnike klimatskog samita COP26
27. 10. 2021. u 21:25
UN UPOZORAVAJU NA GLAD U AVGANISTANU: Od dolaska talibana situacija dodatno pogoršana
25. 10. 2021. u 11:43
POTPISUJE SE ISTORIJSKI UGOVOR: Vojvodina postaje čvorište Evrope, kreće gradnja gigantske saobraćajnice (FOTO/VIDEO)
PROJEKAT Osmeh Vojvodine obuhvata izgradnju 185 km brze saobraćajnice, sa 46 mostova i 34 nadvožnjaka, čime se smanjuje vreme putovanja.
18. 03. 2026. u 09:30
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
EKSPLOZIV BIO SPREMAN: "Digli bismo u vazduh aerodrom na Grenlandu"
DVA MESECA pre izraelsko-američkog napada na Iran, Danska je bila spremna da oružano brani svoj suverenitet nad Grenlandom.
19. 03. 2026. u 14:12
Komentari (0)