PAPA FRANJA : Smatraju da sam pošast jer branim siromašne
PAPA Franja izjavio je danas da shvata da neki ljudi, ukljucujući i neke krugove unutar katoličke crkve, smatraju da je on "pošast" jer staje u odbranu najsiromašnijih i najugroženijih i poručio da ga to neće zaustaviti, jer je to u duhu hrišćanstva.
Foto AP
-Razmišajući o ovim situacijama (izolacija i nejednakost) i postavljajući pitanja činim od sebe pošast. Međutim, ja nastavljam da pitam sve u ime Boga, rekao je papa Franja, prvi papa iz Latinske Amerike, prenosi Rojters.
On je pozvao farmaceutske kompanije da obznane patente kako bi vakcine protiv kovida-19 bile dostupnije siromašnima, napominjući da je u nekim zemljama samo tri do četiri odsto stanovništva vakcinisano.
Papa Franja (84) je putem video veze govorio učesnicima Svetskog samita popularnih pokreta koji čine organizacije i društvenie pokreti koji skreću pažnju na nejednakosti na tržistu rada, u vlasništvu nad zemljištem, zdravstvenoj zaštiti i drugim ozbiljnim društvenim pitanjima u zemljama u razvoju.
On je pozvao industrije poput rudarske i drvno-prerađivačke da "prestanu da uništavaju šume, močvare i planine, da prestanu da zagađu reke i mora i da truju hranu i ljude".
Papa je rekao da bi bogate zemlje i finansijske institucije trebalo da oproste dugove najsiromašnijih zemljama, da bi proizvođači i trgovci oružjem trebalo bi prestanu da doprinose tim "groznim geopolitičkim igrama koje se završavaju sa milionima raseljenih ljudi i milionima smrtno stradalih".
Tehnološki giganti bi trebalo da zaustave govor mržnje, lažne vesti, teorije zavere i političku manipulaciju, rekao je on i pozvao na uvođenje univerzalnog osnovnog prihoda, apelujući na sve države da razmotre skraćivanje radnog dana kako bi se mogao zaposliti veći broj ljudi.
- Ovaj sistem, sa svojom neumoljivom logikom profita, izmiče svakoj ljudskoj kontroli. Vreme je da usporimo tu lokomotivu koja je van kontrole i juri prema provaliji. Još uvek nije kasno, ima vremena i ja zbog toga uporno istrajavam, poručio je papa Franja.
On se osvrnuo na kritike koje je dobijao u prošlosti, posebno od crkvenih konzervativaca iz Amerike, uvek kada je upućivao slične apele.
- Žalosno je što se neki pripadnici crkve iznerviraju kada pominjemo ove smernice iako su one u skladu sa tradicijom (naše) crkve. Ali papa ne sme da prestane da podseća na ovo učenje, čak i ako često nervira neke ljude. Jer, nije u pitanju papa, već Jevanđelje, zaključio je poglavar rimokatoličke crkve.
Preporučujemo
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Šta je zapravo reaktor Dimona, najstrože čuvani izraelski objekat - gde svega ima, a Izraelci sve strogo kriju? (FOTO)
U balističkom raketnom napadu na Dimonu, grad na jugu Izraela, povređeno je 47 ljudi, koji su zaposleni u bolnici. Većina povreda je uzrokovana šrapnelima, prema izraelskoj službi za hitne slučajeve Magen David Adom. Dimona se nalazi oko 13 kilometara od nuklearnog istraživačkog centra Negev.
21. 03. 2026. u 21:44 >> 22:08
Komentari (1)