TURSKA VOJSKA SE SPREMA ZA OSVAJANJE VELIKOG GRADA: Posle Kurban-bajrama kreće ofanziva ogromnih razmera
TURSKA vojska i njeni saveznici spremaju veliku ofanzivu na sirijski grad Manbidž i okolinu u severnom delu Alepa, izvestila je 25. juna Sirijska opservatorija za ljudska prava (SOHR).
Foto: EPA
Manbidž trenutno drže Sirijske demokratske snage (SDF), teroristička grupa koju podržavaju SAD oslobodile su grad od ISIS-a nakon žestoke bitke 2016. godine. Prema SOHR-u, turska vojska i njeni saveznici vrše pripreme i prikupljaju informacije za operaciju.
- Operacija može započeti nakon predstojećeg Kurban-bajrama, krajem jula ili čak kasnije - navela je nadzorna grupa sa sedištem u Londonu u svom izveštaju.
Turske snage mogu takođe da napadnu grad Ajn Isu na severu Rake, kao i pogranični grad Kobane u severozapadnom delu Alepa. Oba grada takođe drži SDF. SOHR je primetio da je manje verovatno da će se ovi napadi zaista dogoditi.
Arapsko lokalno stanovništvo nezadovoljno je vladavinom SDF-a pod vođstvom Kurda. Dalje, militanti koje podržavaju Turci redovno napadaju okolinu grada. SDF je blizu grada 24. juna ubio četiri militanta podržana od strane Turske.
Svaki napad na Manbidž koji budu vodili Turci verovatno će dovesti do ozbiljne vojne konfrontacije ne samo sa SDF, već i sa Sirijskom arapskom vojskom. Sirijske vladine snage i ruska vojna policija održavaju mrežu položaja oko grada.
(Srbija danas)
Preporučujemo
POSLEDICE ĆE BITI POGUBNE: Gutereš traži da se pomoć Siriji produži za još godinu
24. 06. 2021. u 00:22
ERDOGAN DAO IME VAKCINI: Turska počela treću fazu ispitivanja cepiva Turkovak
22. 06. 2021. u 17:23
NIKAD JAČI UDARAC ZA RUSE OD POČETKA RATA: Ukrajinske rakete letele više od 1.300 km, pogođena ključna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je u subotu uveče pogodila jedno od strateški najznačajnijih odbrambenih postrojenja Rusije, napavši Votkinski mašinski zavod u udaljenom regionu, skoro 1.300 kilometara od ukrajinske granice - što predstavlja najdublji udar ikada izveden ukrajinskim oružjem domaće proizvodnje.
25. 02. 2026. u 12:25
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)