REKAO "NE" BAJDENU: Novoizabrani predsednik Irana odbio sastanak sa liderom SAD

NOVOIZABRANI iranski predsednik Ebrahim Raisi je odbacio mogućnost da se sastane sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom.

РЕКАО НЕ БАЈДЕНУ: Новоизабрани председник Ирана одбио састанак са лидером САД

Foto: Tanjug AP

Na pitanje o mogućem sastanku sa Bajdenom, Raisi je samo odgovorio: "Ne."

Namrštio se i zagledao ispred sebe, bez iznošenja bilo kakvih detalja, preneo je Rojters.

Foto: AP Photo/Ebrahim Noroozi

 

On je rekao i da su SAD prekršile nuklearni sporazum iz 2015. godine i da Evropska unija nije ispunila svoje obaveze.

- Sjedinjene Države i EU treba da ispune svoja obećanja u okviru sporazuma - rekao je Raisi u Teheranu, na svojoj prvoj konferenciji za novinare otkako je u petak pobedio na izborima.

- Zahtevam od Sjedinjenih Država da se vrate svojoj posvećenosti sporazumu. Sve sankcije Iranu moraju biti ukinute i verifikovane od strane Teherana - rekao je Raisi.

On je dodao da se Iran u svojoj spoljnoj politici neće ograničavati samo na nuklearne nagodbe, već će imati interakciju sa svetom.

- Nećemo vezati interese iranskog naroda za nuklearni sporazum - poručio je Raisi.

On je kazao i da bi trebalo da dobije nagradu za odbranu ljudskih prava, koja je, kako kaže, oduvek branio, i da su američke sankcije protiv njega zbog navodnog kršenja ljudskih prava, zapravo izrečene zbog njegovog obavljanja sudijske dužnosti.

Takođe, rekao je da se o iranskom balističkom raketnom programu ne može pregovarati.

U međuvremenu, u Beču se od aprila vode pregovori kako bi se pronašao način da se Iran i SAD vrate u nuklearni pakt, koji je Vašington napustio 2018. godine pod tadašnjim predsednikom Donaldom Trampom, a zatim ponovo uveo sankcije Iranu.

Zvanični Teheran je nakon toga prekršio ograničenja iz sporazuma u vezi sa obogaćivanjem uranijuma, naveo je Rojters.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

SPAVAO BIH S NJOM I OŽENIO JE! Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava

"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava

AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.

06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21

Komentari (0)

NATO SE MENJA IZ KORENA: Počinje ključni samit - tektonske promene i redefinisanje odbrane Zapada