NEPOSREDNA RADIOLOŠKA PRETNJA: SAD istražuje potencijalno curenje u kineskoj nuklearnoj elektrani
VLADA SAD poslednjih sedam dana istražuje curenje u kineskoj nuklearnoj elektrani nakon što je francuska kompanija, koja je delimični vlasnik, upozorila na neposrednu radiološku pretnju, javlja CNN.
Foto: EPA
Navodi se da upozorenje uključuje i optužbu da je kineska uprava zadužena za bezbednost povećavala prihvatljive nivoe za otkrivanje radijacije, kako bi izbegla zatvaranje nuklearne elektrane u Taishanu, u provinciji Guangdong.
I pored alarmantnog obaveštenja, Bajdenova administracije veruje kako situacija još nije kritična, navodi CNN i ukazuje da je, iako američki zvaničnici smatraju da situacija trenutno ne predstavlja ozbiljnu bezbednosnu pretnju, neobično da strana kompanija jednostrano zatraži pomoć američke vlade kada njen kineski partner još nije priznao da postoji problem.
Zabrinutost je ipak dovoljno velika, pošto je američki Savet za nacionalnu bezbednost prošle sedmice održao više sastanaka.
Bajdenova administracija je o tome razgovarala sa francuskom vladom i stručnjacima iz američkog ministarstva energetike, preneli su izvori, a CNN tvrdi da su SAD bile u kontaktu i sa kineskom vladom, ali da ishod tog razgovora nije poznat.
CNN je stupio u kontakt sa kineskim vlastima u Pekingu i provinciji Guangdong, gde se nalazi elektrana, kao i sa kineskim ambasadom u Vašingtonu i nije dobio odgovor, ali je vazno ukazati da je u Kini trodnevni državni praznik.
Francuska kompanija Framatome saopštila je da, prema dostupnim podacima, postrojenje radi u okviru sigurnosnih parametara. Kompanija je navela da njen tim sarađuje sa stručnjacima kako bi procenio situaciju i predložio rešenja za sve potencijalne probleme.
Preporučujemo
IRANSKI BRODOVI U ATLANTIKU: Kost u grlu Vašingtona koje se neće tako lako otarasiti
12. 06. 2021. u 21:38
NIKAD JAČI UDARAC ZA RUSE OD POČETKA RATA: Ukrajinske rakete letele više od 1.300 km, pogođena ključna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je u subotu uveče pogodila jedno od strateški najznačajnijih odbrambenih postrojenja Rusije, napavši Votkinski mašinski zavod u udaljenom regionu, skoro 1.300 kilometara od ukrajinske granice - što predstavlja najdublji udar ikada izveden ukrajinskim oružjem domaće proizvodnje.
25. 02. 2026. u 12:25
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)