POSLEDNJA NETAKNUTA LEDENA PLOČA: Raspao se i glečer na kanadskom Arktiku (VIDEO)
POSLEDNjI netaknuti glečer na kanadskom Arktiku se raspao, pošto je za samo dva dana krajem jula izgubio više od 40 odsto površine, objavili su naučnici.
Foto: Printscreen
Reč je o glečeru Milne koji se nalazi na rubu ostrva Elsmir, u retko naseljenom regionu Nunavut na severu Kanade.
Površina glečera smanjila se za oko 80 kvadratnih kilometara. Poređenja radi, površina Menhetna u Njujorku iznosi 60 kvadratnih kilometara.
- To je površina celih gradova. U pitanju su ogromni komadi leda - izjavio je Luk Kopland, glaciolog sa Univerziteta u Otavi, preneo je Rojters.
Kopland je rekao da je to bila poslednja netaknuta ledena ploča.
On je napomenuo da je ove godine leto na kanadskom Arktiku toplije nego ranije, čak za pet stepeni od 30-godišnjeg proseka.
Ukazuje se i da su na raspad glečera uticale natprosečne temperature, kao i snažni vetrovi i otvoreno more.
Arktik se, inače, poslednje tri decenije zagreva dvostruko više u odnosu na globalni prosek, zbog procesa poznatog kao „arktička amplifikacija“.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
UHVAĆEN "VATRENI BIČ": Pogledajte dramatičan snimak udara groma (VIDEO)
10. 08. 2020. u 16:28
INSPIRISANI "RATOVIMA ZVEZDA": Naučnici stvorili veštačku kožu koja oseća (VIDEO)
10. 08. 2020. u 22:47
PRVI PODVODNI MUZEJ U GRČKOJ: Možete li da zamislite kako je izgledalo otvaranje?
02. 08. 2020. u 16:13
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
FARMER OSTAVIO 5 KRAVA NA PUSTOM OSTRVU: 130 godina kasnije naučnici nisu mogli da veruju šta vide
PRIČA o pet krava ostavljenih na izolovanom ostrvu Amsterdam u Južnom okeanu prerasla je u jedno od najneobičnijih poglavlja moderne biologije.
14. 05. 2026. u 14:24 >> 20:55
Komentari (0)