JEDINI ENGLESKI PAPA U ISTORIJI: Nikolas Brejkspir 1154. seo na tron Svetog Petra pod imenom Hadrijan IV
Na današnji dan 1154. godine, Nikolas Brejkspir, jedini Englez koji je ikada zaseo na papsku stolicu, postao je papa pod imenom Hadrijan IV.
vikipedia
Njegov uspon na tron Svetog Petra označio je značajan trenutak u istoriji katoličke crkve, s obzirom na to da je taj položaj dotad bio rezervisan za ljude uglavnom italijanskog porekla.
Hadrijan IV je već sledeće godine krunisao Fridriha I Barbarosu za cara Rimskog carstva, ali odnosi između pape i cara ubrzo su se zaoštrili. Barbarosa je nastojao da osnaži svoju vlast na račun papske, što je dovelo do konflikta između dvojice moćnih ličnosti tog vremena.
Danas se u selu Bedmond, u parohiji Abots Lenli, u blizini Sent Albansa među modernim kućama nalazi i mali komemorativni natpis koji obeležava mesto papinog rođenja. U selu se nalazi nekoliko ulica nazvanih po Hadrijanu IV: Popes Road, Adrian Road i Breakspeare Road. U Sent Albansu se nalazi i Nikolas Brejkspir katolička škola, gde učenici uče lekciju posvećenu ovom papi.
Preporučujemo
NASTAJE SPEKTAKL UKUSA: Pet začina transformišu prosečnu šoljicu kafe
12. 03. 2026. u 11:25
JAPANSKI NAUČNICI RAZREŠILI MISTERIJU: Evo zašto se mačke uvek dočekaju na noge
11. 03. 2026. u 23:00
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)