Puževi iz Srbije na jelovnicima elitnih restorana: Sakupljači kažu da na njima zarade bogatstvo
DOK većina priprema kišobrane u prolećne kišne dane, za iskusne sakupljače to je znak za "uzbunu" i pokret ka prirodi. Kiša će natopiti čačanske livade i pašnjake, pa iz skrovišta izmamiti hiljade puževa. To će označiti i početak svojevrsne trke za ovom "puzajućom zaradom".
Foto: Igor Onuchin / Zuma Press / Profimedia
U Čačku i okolini otkupna mesta su već spremna, a trenutna cena je 80 dinara po kilogramu. Iako se to i ne čini tako unosnim, iskusni sakupljači kažu da posle obilnih prolećnih kiša, za samo nekoliko sati, može da se sakupi i po nekoliko desetina kilograma. Ipak, postoji jedan uslov koji diktira cenu - puževe bi na otkupno mesto trebalo doneti istog dana kada su sakupljeni, najkasnije sutradan pre podne.
U suprotnom, "ulov" gubi na težini, a u neadekvatnim uslovima može doći i do uginuća.
Inače, malo ko od sakupljača zna da "roba" sa čačanskih livada završava na tanjirima najelitnijih restorana širom Francuske, Italije i Grčke, jer je Srbija jedan od značajnijih izvoznika šumskog i vinogradarskog puža. A, posle otkupa, u preradi se čiste, sterilišu i zamrzavaju ili konzerviraju.
U Evropi se smatraju vrhunskim delikatesom, bogatim proteinima, a siromašnim mastima, dok se njihove kućice često posebno pakuju i koriste za serviranje čuvenog specijaliteta.
Stariji meštani sećaju se vremena kada je otkup puževa bio znatno masovniji, pa su čitave porodice provodile dane na livadama. Danas je sve to skromnije, ali je potražnja na inostranom tržištu i dalje stabilna.
Pritom, sakupljanje puževa u Srbiji nije dozvoljeno tokom čitave godine, jer je ova vrsta zaštićena zakonom, radi očuvanja biodiverziteta. Sezona obično traje od 1. juna do 1. oktobra, mada resorno ministarstvo svake godine donosi precizne kvote i termine.
I, strogo je zabranjeno prikupljanje jedinki koje nisu dostigle određenu veličinu, a granica je najčešće prečnik kućice od tri centimetra.
(24sedam)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
JEDNI SE BAHATE, DRUGI ŠTEDE: Globalna potražnja za naftom opala prvi put od 2020.
11. 07. 2026. u 14:27
ZA TRI DANA I DO 300.000 DINARA: Ovaj posao obara rekorde po zaradi!
11. 07. 2026. u 13:57
NI BEOGRAD, NI ZAGREB: Ovaj ex-yu grad zaledi kupce svojim cenama stanova
11. 07. 2026. u 12:51
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)