ZBOG IRANA I SKOKA CENA NAFTE: Cene benzina u SAD najviše u dve i po godine
CENE benzina u Sjedinjenim Američkim Državama dostigle su danas najviši nivo u skoro dve i po godine, podstaknute skokom cena nafte zbog rata u Iranu.
FOTO: Tanjug/AP
Cena galona (3,785 litara) običnog benzina porasla je u proseku za dodatnih pet centi, na 3,84 dolara, što je najviša cena od 25. septembra 2023. godine, prema podacima Američkog automobilskog udruženja (AAA).
Benzin sada u proseku košta četiri dolara po galonu ili više u sedam američkih saveznih država, a premašio je pet dolara po galonu u Kaliforniji, Havajima i Vašingtonu, navela je AAA.
U poslednjih 18 dana su cene benzina u Sjedinjenim Američkim Državama porasle za čak 29 odsto, što je uporedivo sa situacijom tokom uragana "Katrina" 2005. godine, kada je prekid proizvodnje u rafinerijama snažno pogodio tržište.
Napadi Sjedinjenih Američkih Država i Izraela na iranske naftne i gasne objekte izazvali su požare i dodatnu neizvesnost u globalnom snabdevanju energijom. Irak je postigao dogovor za delimičan nastavak izvoza nafte preko Turske, što je pozitivna vest za potrošače, iako obim od 250.000 barela dnevno predstavlja samo "kap u moru" potreba svetskog tržišta.
Skoro jedna petina globalne proizvodnje nafte, oko 20 miliona barela dnevno, trenutno je blokirana zbog smanjenog protoka kroz Ormuski moreuz. Federalne rezerve će večeras objaviti odluku o kamatnim stopama, a mnogi investitori će pratiti obraćanje da bi saznali kako američka centralna banka procenjuje uticaj rasta cena nafte na inflaciju i buduće kretanje kamata.
(Tanjug)
Preporučujemo
KIRGISTAN ĆE PO PRVI PUT ŠTAMPATI SVOJE NOVČANICE: Oglasio se predsednik Žaparov
27. 03. 2026. u 17:44
NEMAČKA UBLAŽAVA RAST CENA GORIVA: Gornji dom parlamenta usvojio paket mera
27. 03. 2026. u 16:32
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Snimci Hane Ikodinović zapalili internet - vreli kadrovi (VIDEO)
STARIJA ćerka "novosadske barbike" i proslavljenog vaterpoliste Danila Dače Ikodinovića, Hana Ikodinović, izrasla je u pravu lepoticu i već odavno joj tepaju da je "najleša ćerka poznatih roditelja u Srbiji".
26. 03. 2026. u 21:36 >> 21:50
Komentari (0)