KINEZI BEZ KONKURENCIJE: Tesla modeli u dramatičnom padu
TESLA tone u Evropi.
Foto: AP Photo/Ben Margot, File
Prodaja je prepolovljena u Francuskoj, Švedskoj i Danskoj dok kineski BYD, Xiaomi i evropski koncerni preotimaju tržište, Tesla beleži dramatičan pad registracije električnih automobila u većini zemalja EU.
Prema podacima objavljenim 1. decembra 2025. prodaja Tesle je u Francuskoj pala za 50 odsto, u Švedskoj 48 odsto, a u Danskoj čak 53 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Čak ni dugo najavljivana „osvežena“ verzija Modela Y („Juniper“), koja je stigla sa minimalnim vizuelnim izmenama i nešto siromašnijim dizajnom enterijera, nije uspela da zaustavi slobodan pad.
Analitičari su jednoglasni, Teslina gama deluje zastarelo, enterijeri jeftino, a konkurencija nudi više tehnologije za manje novca.
Jedina svetla tačka je Norveška, tamo je u novembru registrovano preko 6.000 novih Tesli, skoro tri puta više nego lane, čime je oboren godišnji rekord već u 11. mesecu. Razlog je prost, Norveška je praktično ukinula automobile sa SUS motorima, a državnim subvencijama i dalje favorizuju Tesla modele, piše „B92“.
Pogled redakcije portala Srpski Ugao
Evropljani masovno beže od Tesle, Realnost je surova, kineski brendovi već sledeće godine ulaze punim kapacitetom sa cenama ispod 25.000 evra i garancijom od 8 godina. Kada taj talas stigne do starog kontinenta, preostali Teslini fanovi će, ili preći na jeftinije Kineze, ili će nastaviti da plaćaju premiju za „američki san“ koji je odavno prestao da bude najpametniji izbor.
(BizPortal)
BONUS VIDEO:
Tesla u "haljinama" Dejane Milosavljević | Mislim da je važno
Preporučujemo
NOVE CENE GORIVA U SRBIJI: Evo koliko ćemo plaćati benzin i dizel u narednih 7 dana
26. 06. 2026. u 12:30
REŠAVAMO DILEMU: Šta se podrazumeva pod pojmom “privredno društvo”?
26. 06. 2026. u 12:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)