POTROŠAČKA KORPA SVE LAKŠA: Uvozna inflacija zbog rata i kod nas pogurala poskupljenja hrane
Od kada su vrtoglavo počele da rastu, nije bilo dana da prodavci u marketima ne odštampaju novu cenu.
Stručnjaci, nažalost, predviđaju da će se taj trend nastaviti, a to će dodatno pogoditi najveći deo stanovništva naše zemlje, ukoliko znamo da je srpski standard značajno ispod proseka Evropske unije, odakle uvozimo ovu inflaciju. Na sve ovo treba dodati i za naše uslove previsoke trgovačke marže.
Poslednji, zvanični, podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da su potrošačke cene u februaru 2023. povećane za 16,1 odsto, dok su u poređenju sa decembrom prošle godine veće za 2,8 procenata. Cene proizvoda i usluga lične potrošnje, u proseku su povećane za 1,4 procenta.
- Imamo trend porasta cena hrane svuda u svetu - objašnjava Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize PKS.
- Cene su naročito visoke u privredi Srbije. Kod nas to dodatno gura inflacija. Prema poslednjim merenjima ona je 16 odsto, što je duplo više nego u, recimo, Nemačkoj. U Srbiji hrana i piće, u potrošačkoj koripi, učestvuju sa 50, dok je u Nemačkoj to 15 odsto. To je mnogo više u Srbiji nego što je prosek u Evropi. Sigurno je da će cene nastaviti da rastu i da ćemo imati inflaciju na sličnom nivou kao prošle godine. To je razlog slabljenja kupovne moći stanovništva, što otežava kućne budžete. Smanjuje tražnju za drugim proizvodima.
Kada se gledaju apsolutne cene, u regionu smo među najnižima. U EU većina cena je veća, ali neznačajno. Možda kod pojedinih proizvoda do 10 odsto, smatra Stanić.
- Na kraju, to ne možemo da poredimo, jer je u Nemačkoj standard daleko od našeg i minimalna cena rada je pet puta veća nego u Srbiji - govori Stanić. - S druge strane, Amerika je mnogo veće tržište po snazi od evropskog, a kod njih je hrana skuplja nego u EU. Ali odeća, tehnika, telefoni i kompjuteri značajno su jeftiniji nego kod nas. Isto je i sa sredstvima za ličnu higijenu i hemiju, koje su takođe mnogo jeftinija nego u Srbiji.
Kako objašnjava Stanić, ne treba zaboraviti, da kada govorimo o ceni hrane u Nemačkoj, da oni imaju dobre subvencije i to sve utiče na konkurentnost.
Ekonomista Dragovan Milićević smatra da je hrana skupa svuda u svetu.
- Imamo situaciju da je Evropska centralna banka emitovala nekoliko hiljada milijardi evra, u roku od godinu dana, onda je tu bila korona i sad energetska kriza koja je pogodila Evropu u proizvodnji hrane - objašnjava Milićević. - Poskupljenje hrane je strašno kod nas. I do 80 odsto kod nekih proizvoda. EU ima drastično veće prosečne plate od nas. Iako je u Srbiji bio veliki rast novčane mase, kroz pomoć za vreme korone. Sad imamo realne okvire i pada potrošnja. Skoro 70 odsto domaćinstava će stradati, jer imaju ukupna primanja manja od prosečne zarade u Srbiji. Medijalni dohodak nam je pedeset i nešto hiljada, a 50 odsto njih prima ispod toga. U jednom momentu taj rast će stati, jer pada standard, a pada i potrošnja.
SVAKODNEVNA PROMENA
DRAMATIČNO UPOZORENjE BRITANSKOG MINISTRA: U slučaju velikog rata naša vojska bila bi uništena za najviše godinu dana
BRITANSKA vojska bi u slučaju izbijanja velikog rata bila uništena u roku od „šest meseci do godinu dana“, što ističe važnost obnove rezervnih snaga u Velikoj Britaniji, upozorio je ministar odbrane za veterane Alister Karns, prenosi Skaj njuz.
04. 12. 2024. u 17:10
(UZNEMIRUJUĆE) OBJAVLjEN SNIMAK LIKVIDACIJE: Ubica vadi pištolj i puca sa leđa, američki direktor nije imao šanse (VIDEO)
BRAJAN Tompson (50), direktor najveće zdravstvene osiguravajuće kompanije u Americi, snimljen je kako napušta hotel u 6.45 ujutru u sredu, kada je maskirani napadač izvukao pištolj sa prigušivačem i pucao mu u leđa.
04. 12. 2024. u 19:58
BILjANA 40 DANA PROVELA U OSTROGU: Pitala monahinju je li srećna, pa zanemela zbog odgovora
SADA već davne 2000. godine, profesorka Biljana Lazarević iz Smedereva, provela je četrdeset čarobnih dana u manastiru Ostrog.
05. 12. 2024. u 08:40
Komentari (0)