POTROŠAČKE CENE OTIŠLE U NEBO: Loši statistički podaci u Holandiji za tekuću godinu
CENE hrane u Holandiji skočile su za 15,7 odsto u novembru u odnosu na prošlu godinu, pokazuju podaci Statističkog zavoda Holandije.
Foto Shutterstock
Indeks potrošačkih cena je u novembru bio 9,9 odsto veći u odnosu na isti mesec prošle godine.
Stručnjaci ističu da su poskupljenju posebno doprinijeli hleb, žitarice, meso i mlečni proizvodi.
Prema evropskom harmonizovanom indeksu potrošačkih cena, usluge i roba široke potrošnje u zemlji u novembru su bili skuplji za 11,3 odsto nego u istom periodu 2021. godine.
U posljednjem kvartalnom izveštaju holandska kompanija za finansijske usluge "Rabobank" smanjila je svoje procene o "impresivnom oporavku" od pandemije virusa korona nakon što je rast zastao u trećem kvartalu i najavila slabi ili nikakav rast u narednim godinama.
Ekonomista "Rabobanke" Nik Vrieselar rekao je da je holandska ekonomija dostigla svoje granice ove godine i ukazao na "opšti nedostatak radnika i opreme".
On je dodao da su proizvodni kapaciteti, takođe, nategnuti zbog porasta cena energije ne ostavljajući prostora za rast.
- Visoka inflacija i rast cena vrše pritisak na svaki oblik potrošnje - rekao je on.
Nakon ovogodišnjeg očekivanog rasta od 4,2 odsto, analitičari predviđaju slab učinak holandske privrede, od samo 0,6 odsto rasta sledeće godine, kao i povećanje BDP-a od jedan odsto 2024. godine, prenosi "Raša tudej".
Preporučujemo
INFLACIJA U HOLANDIJI: Rast cena pogađa domaću potrošnju i koči izvoz
09. 12. 2022. u 15:58
"NE POLITIZUJTE TRGOVINU": Si Đinping pozvao holandskog premijera u posetu Pekingu
16. 11. 2022. u 17:32
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
KAKO DANAS IZGLEDA ALjOŠA VUČKOVIĆ Glumica objavila snimak iz pozorišta: "Veliki i dobri naš!"
GLUMICA Dragana Mićalović dirnula je pratioce objavom na društvenim mrežama, gde je podelila emotivan snimak legendarnog glumca Aljoše Vučkovića iz pozorišta. Na videu se vidi kako glumac peva na sceni.
28. 12. 2025. u 08:48
Komentari (1)