"OBALE BEOGRADA ĆE BITI VRAĆENE GRAĐANIMA" Na Savskom nasipu uklonjeno 19 bespravnih objekata , bez naknade za eksproprijaciji

В.Н.

17. 07. 2025. u 14:33

U okviru realizacije projekta izgradnje pristaništa za potrebe izložbe Ekspo Beograd 2027, do sada je uklonjeno 19 nelegalnih objekata na Savskom nasipu, koji su potpuno bespravno sagrađani na državnom zemljištu, i to u zoni vodoizvorišta i odbrane od poplava. Takođe, uklonjeno je ukupno 25 splavova. Svi objekti su uklonjeni u skladu sa inspekcijskim rešenjima grada Beograda, saopštilo je Ministarstvo finansija.

ОБАЛЕ БЕОГРАДА ЋЕ БИТИ ВРАЋЕНЕ ГРАЂАНИМА На Савском насипу уклоњено 19 бесправних објеката , без накнаде за експропријацији

Foto: Beoinfo

Napominjemo da vlasnici uklonjenih objekata neće dobiti od države naknadu za eksproprijaciju, s obzirom na to da su, ponavljamo, potpuno bespravno gradili na zemljištu koje nije u njihovom vlasništvu, već u državnom. Budući da je na taj način državno zemljište uzurpirano, naglašavamo da u ovim aktivnostima neće biti zaštićenih. Legalizacija ovakvih objekata, koji su građeni u zoni vodoizvorišta, nije moguća.

Podsećamo da su na prostoru Savskog nasipa vikendice krenule masovno da se grade od 2009. godine, bez dozvola i u suprotnosti sa zakonom. Tim višedecenijskim problemom se niko nije bavio, a ovo je prvi put da se to pitanje rešava na sistemski način. Iako problem divlje gradnje postoji već decenijama, svaki novi projekat, poput Ekspa u ovom slučaju, ubrzava njegovo rešavanje. Država je odlučna da ovaj deo grada uredi i da ga vrati građanima.

Osim izgradnje pristaništa za brodove, u ovoj zoni će biti potpuno rekonstruisano ukupno 12 reni bunara duž Surčinskog polja, pet u prvoj fazi i sedam u drugoj, koji su izuzetno važni za bezbedno i efikasno snabdevanje grada pijaćom vodom.

Dodatno, biće potpuno rekonstruisana i obaloutvrda, a biće izgrađene i pešačke i biciklističke staze koje će se prostirati do parka Ušće. Ukupna dužina staze, od Ekspa do Ušća, biće 15,5km.

Osim toga, sanacijom i rekonstrukcijom nasipa od Bloka 45 do Ostružničkog mosta se podiže nivo bezbednosti tako što se kompletna kota krune nasipa podiže za 30-60 cm i tako se ostvaruje jedinstvena linija odbrane od poplava, a sa druge strane se izgradnjom servisne saobraćajnice sva vozila uklanjaju sa Savskog nasipa.

Posle višedecenijskog nemara, ova zona će biti potpuno uređena, a obale Beograda će biti vraćene građanima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TA KUĆA JE STVARNO UKLETA Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.

07. 12. 2025. u 13:36

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

EPSKI SKANDAL: Isplivao snimak, žreb za Svetsko prvenstvo namešten!? (VIDEO)