Novosadski Pravni fakultet kao jedan od svetionika u tami blokada
Pošto se sada već sa sigurnošću može reći da se blokade fakulteta i protesti nalaze na izmaku, te da se u najskorije vreme može očekivati i njihovo potpuno gašenje, red je osvrnuti se na visokoškolske ustanove koje su, u gotovo potpunom mraku blokada, pokazale da među studentima itekako može da prevlada motiv za neometanim nastavkom školovanja, kroz polaganje ispita i ispunjavanje drugih obaveza, i da ne žele svi da se pokore političkom diktatu opozicionara, odenutih u ruho organizatora blokada i protesta, i njihovih inostranih mentora.
Pravni fakultet, Foto N. Karlić
Među pomenutim fakultetima se, kao jedan od vesnika i najboljih pokazatelja tendencije obustavljanja blokada i protesta, izdvaja Pravni fakultet u Novom Sadu, čija je uprava u periodu iza nas pokazala principijelnost, profesionalizam i brigu o svim studentima, ne sprečavajući pritom apsolutnu manjinu svojih studenata da organizuju blokadu, ali i ne dopuštajući da ubedljiva većina studenata ispašta zbog svojevrsnog terora agresivne manjine. Pri tome, uprava novosadskog Pravnog fakulteta je od samog početka blokada, u zakonski predviđenim vremenskim rokovima, donosila pažljivo promišljene odluke, poput organizovanja i omogućavanja studentima da nesmetano prijavljuju ispite za predstojeći januarski ispitni rok.
S tim u vezi treba reći da se, zaključno sa 10. januarom, čak 1.900 studenata prijavilo za polaganje ispita u januarskom roku, što predstavlja oko 60% ukupnog broja studenata na ovom fakultetu, pri čemu je prijavljeno polaganje preko 3.500 ispita. Sa svoje strane, uprava pomenutog fakulteta je u svom saopštenju istakla da će organizovati neometano i bezbedno sprovođenje januarskog roka.
Na taj način, praktično je sproveden i svojevrsni referendum o tome šta studenti novosadskog Pravnog fakulteta zapravo misle o blokadama i protestima, ali i svojoj budućnosti. Takođe, bez rezerve se može reći da je upravo ovo pravi primer neposredne demokratije na fakultetima, a ne kojekakvi plenumi po receptu iz „Blokadne kuharice“ i drugih opskurnih dokumenata, zbog čega se može očekivati da se i drugi fakulteti, uz slične rezultate, ubrzo povedu za primerom Pravnog fakulteta u Novom Sadu.
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (1)