DAG BANJICA IZLEČILA I ĆERKU TURSKOG VELMOŽE: Lekovita voda kod Pirota privukla i par iz Jerusalima (FOTO)
SA svojom termalnom vodom konstrantne temperature od oko 29 stepeni Dag banjica kraj Pirota, tačnije u kanjonu Gradašničke reke, poznata je mnogima u ovom delu Srbije, ali je sve češće i destinacija koju obilaze stranci.
V.Ć.
Ovih dana se u Banjici našao i par Moše i Miri iz Jerusalima, koji su blagodeti termalne i lekovite vode osetili i na svojoj koži. U Pirot, tačnije u Dag banjicu su dospeli nakon obilaska prirodnih lepota zapadne Srbije, Zlatobora, Tare, Uvca i drugih poznatih mesta.
Srbija je, kažu ovi znatiželjnici, koji su proputovali puno sveta, prelepa zemlja.
- Posle Pirota nastavićemo dalje da je obilazimo i da pričamo ljudima o kakvoj zemlji je reč - kaže ovaj par.
Sledećih dana planiraju da se ispnu na vrh Srbije, na Midžor, koji se propinje na 2.169 metara iznad mora. Saznali su i za prijateljske veze Piroćanaca i Izraelaca, kao i da u Pirotu postoji Jevrejska ulica i spomenik Jevrejima.
Inače, za vodu Dag banjice u pirotskom kraju se veruje da je lekovita jer su mnogi ovde zalečili svoje žive rane po telu, čireve, ospice i druge kožne probleme. Vekovima unazad ovde dolaze razni nevoljnici sa svojim zdravstvenim problemima. Mesto u bajkovitom kanjonu je i dalje očuvano što se tiče zagađenja.
Do njega dolazi isključivo pešice, kozjom stazom od sela Gradašnica. Drugim rečima, prilaz automobilom je jednostavno nemoguć, a pešačenje kanjonom traje od pola sata do sat vremena. Prema narodnoj legendi naziv je dobilo po izvesnoj Dagi, kćerki nekog turskog velmože koja je na ovom izvoru našla lek za svoju bolest.
BONUS VIDEO - BLAGO NA JABLANICI: U selu Pleš otkriven rimski novčić cara Aurelijana iz trećeg veka
Preporučujemo
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (2)