PREHLADA I ZBOG HLADNIH NOGU? Zbog niskih temperatura naš respiratornisistem teže se brani od infekcija
NAUČNICI sa Univerziteta Kardif (Velika Britanija) 2005. godine sproveli su studiju tokom koje su zdravi ljudi potapali noge u ledeno hladnu vodu.
Foto Shutterstock
Cilj je bio da se proveri mogu li niske temperature izazvati razvoj infekcija gornjih disajnih puteva.
Za 10 odsto učesnika eksperiment se završio simptomima prehlade. Naučnici su zaključili da potapanje stopala u hladnu vodu izaziva stezanje krvnih sudova u koži, telu, a samim tim i u gornjim disajnim putevima.
Taj fenomen može da ograniči sposobnost respiratornog sistema da se brani od infekcije.
Nasuprot tome, druge laboratorijske studije nisu pronašle dokaze da izlaganje hladnoći povećava verovatnoću razvoja simptoma prehlade.
Preporučujemo
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)