МРШАВИТЕ ОПРЕЗНО: Упозорење стручњака - У шестој деценији не држите строге дијете

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

03. 07. 2023. у 19:00

ПОВРЕМЕНИ губитак сувишних килограма, па поновно гојење за многе, пре свега жене, је зачарани круг у коме се врте дуги низ година.

МРШАВИТЕ ОПРЕЗНО: Упозорење стручњака - У шестој деценији не држите строге дијете

Фото Shutterstock

Њихово одрицање од хране је хронично, непрестано су на дијети, а резултати када се остваре истом брзином се и измакну. У интервјуу за "Новости" професор др Снежана Половина, ендокринолог и виши научни саветник Универзитетског клиничког центра Србије каже да није добро "стално бити на дијети" односно периодично се гојити и мршавити:

- Наше тело реагује на сваку промену. Ако промена настаје нагло, као што је смањење масног ткива за кратко време, покрећу се одбрамбени механизми који успоравају даљи губитак енергетских резерви и покушавају да га их надокнаде, а потом и да направе већу резерву масти од почетне, за случај поновног смањења масних резерви тела. Повећава се лучење хормона глади, смањују се хормони ситости и успорава се метаболизам. То се зове метаболичка адаптација. Постепно се повећавају залихе масти али се метаболизам не убрзава. Сваки пут кад мршавимо за кратко време, успорава се метаболизам. Ово је разлог зашто нису добре "брзе" дијете. Могу да буду ефикасне на кратке стазе, са дуготрајним неповољним последицама за метаболизам.

* Како онда ослабити?

- Лечење гојазности не подразумева просто смањење телесне масе. Гојазност је сложено, мултифакторијално, прогресивно, рекурентно и хронично обољење. Одабир терапије зависи од узрока, степена гојазности, психосоцијалних елемената, породичног окружења, постојања других болести и болести проистеклих из гојазности. Први корак у лечењу је избалансирана исхрана. То је у почетку 500 до 1.000 калорија дневно мање у односу на то колико је та особа уносила пре почетка дијетотерапије.

* А шта би требало да се једе?

- Састав оброка требало би да задовољи све хранљиве и енергетске карактеристике, за шта је неопходна консултација дијетолога или нутриционисте. Битни су и довољан унос течности од 30 мл по килограму телесне масе и свакодневна, умерена, физичка активност. Циљ је смањење око пет одсто телесне масе за три месеца лечења гојазности, што се већини особа са гојазношћу чини недовољно, али је то за годину дана 20 одсто од почетне тежине, а то је већ значајно смањење. Истраживања показују да је за побољшање већине придружених болести довољно смањење телесне масе од пет до 10 одсто.

РАВНОТЕЖА

* Каква исхрана је кључна за смањење телесне тежине?

- Ако се равнотежа пореметила и постали смо гојазни, оно што једемо треба да је хранљиво, да обезбеди довољно енергије да утоли глад али ипак мање од количине коју смо уносили док смо повећавали тежину. Избалансирани оброци ће нам омогућити да период мршављења буде мање трауматичан, а кретање да одржавамо гипкост тела и да потрошимо вишак унете енергије и да се успостави равнотежа у телу. Кад је све то недовољно, постоје лекови и хируршко лечење гојазности, о чему треба да разговарате са лекаром.

* Зашто жене после педесете године живота не би требало да држе рестриктивне дијете, односно зашто није препоручљиво у старости губити телесну масу?

- Природа припрема наше тело за сваку програмирану функцију током живота. Тако припрема и организам жене за менопаузу, период у коме, због престанка лучења естрогена у јајницима, кости постају кртије, крвни судови мање еластични, престаје стварање мишићне масе, масти у крви које изазивају атеросклерозу се повећавају и организам брже стари. У петој деценији живота почиње успоравање метаболизма и повећање телесне масе од пола до килограм годишње, како би се у том додатном масном ткиву, које се карактеристично распоређује у пределу слабина и струка, након престанка рада јајника, још једно време стварали естрогени и заштитили организам од убрзаног старења.

FOTO: Arhiva novosti

Др Снежана Половина

* Шта се дешава ако се баш у овом животном циклусу мршави?

- Ако се у периоду кад организам више нема способност да синтетише нове мишиће, значајније смањи телесна маса, осим масти, изгубиће се и мишићи, који су иначе једни од највећих потрошача енаргије и омогућавају покретљивост. Смањено кретање и мања енергетска потрошња поново ће да доведу до повећања телесне масе, али овај пут ће се само нагомилавати масти и настаће саркопенична гојазност, стање у коме се јавља склоност падовима, преломима, метаболичким и кардиоваскуларним болестима. Слична је ситуација и са мушкарцима старије животне доби, код којих се смањује концентрација тестостерона, који је анаболик и чија мања концентрација такође подстиче саркопеничну гојазност.

* Истраживања показују да има људи који имају прекомерну телесну тежину па чак и први степен гојазности, али су метаболочки здрави? Треба ли слабити у том случају?

- Требало би тежити ка нормализацији телесне масе и када су особе метаболички здраве. Јер, појам метаболички здраве гојазне особе је упитан, с обзиром на то да се истраживањем дошло до сазнања да и код тих особа постоји одређени степен упале у масном ткиву која ће временом утицати на појаву метаболичких обољења или болести коштано-зглобног система. Особе са гојазношћу које имају наследну склоност ка метаболичким болестима ће раније да оболе од тих болести од оних које немају породично оптерећење за ту врсту обољења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!