140 GODINA OD OSNIVANJA: Ekonomska škola „Nada Dimić“ - jedna od najstarijih škola u Srbiji
EKONOMSKA škola „Nada Dimić» u Zemunu ove godine obeležava 140 godina uspešnog rada, čiji ugled i tradiciju dugu tri veka potvrđuju i krase generacije maturanata koje su završavale ovu školu.
Foto: Ekonomska škola „Nada Dimić“
Osnovana je 1883. godine kao dvorazredna Trgovačka škola u okviru sedmorazredne zemunske Gimnazije. Zemun je tada pripadao Austrougarskoj monarhiji, u administrativnoj nadležnosti Zemaljske vlade u Zagrebu. Bilo je to vreme privrednog uspona Zemuna. Zbog pograničnog položaja grada između Austrougarske monarhije i Kraljevine Srbije javila se potreba za stručnijim obavljanjem poslova u privredi i administraciji, zbog čega je osnivanje stručnih škola krajem 19. veka bilo neophodno i korisno.
Posleratne godine bile su teške. U novoj Jugoslaviji, u kojoj će komunistička vlast dati pečat ostatku veka, zemunska Ekonomska škola tražiće svoj put. Zgradu Gimnazije napustila je 1964. godine i preselila se u zgradu u Ulici 22. oktobra, u kojoj se nalazi i danas. Prateći razvoj društva, Škola se prilagođavala i menjala prema zahtevima školskih reformi, ali je i više puta menjala naziv. Ime narodnog heroja Nade Dimić nosi od 1968. godine, a današnji naziv Ekonomska škola „Nada Dimić”, dobila je 1987.
Najveći broj učenika produžava svoje školovanje na visokim školama i fakultetima, a veliki broj članova kolektiva su bivši učenici ove škole.
Svake godine 3. novembra se tradicionalno proslavlja Dan škole priredbom sa učenicima, članovima kolektiva i gostima.
Između ostalog najpoznatiji učenici škole su: Denis Šefik, Novica Veličković, Milan Aleksić, Marko Gudurić. Marina Ćosić . . .
Preporučujemo
ODLUKA KOJA MOŽE DA PROMENI SVE: Rusija razmatra Trampovu ponudu
RUSKO ministarstvo spoljnih poslova, zajedno sa svojim saveznicima i partnerima, razmatra predlog američkog predsednika Donalda Trampa za pridruživanje Odboru za mir, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
09. 02. 2026. u 11:26
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
NAJVIŠI ČIN MONAŠTVA U PRAVOSLAVLjU: Ko su Shi monasi?
OVO postriženje naziva se „drugim krštenjem“, postrizavani se očišćuje od svih grehova i postaje "sin svetlosti“.
08. 02. 2026. u 09:25
Komentari (0)