KAFA SA VESIĆEM: Zamenik gradonačelnika sa Beograđanima o razvoju grada

Танјуг

09. 06. 2022. u 10:15

ZAMENIK gradonačelnika Beograda Goran Vesić danas je razgovarao sa građanima na monitoru "Sava", rečnom ratnom brodu koji je deo Muzeja Grada Beograda, a 2005. godine proglašen je za spomenik kulture.

КАФА СА ВЕСИЋЕМ: Заменик градоначелника са Београђанима о развоју града

Foto: beoinfo

Razgovor zamenika gradonačelnika Gorana Vesića sa Beograđanima emitovao se uživo na Sićve TV


Vesić je podsetio da su pre nekoliko godina Grad Beograd i Vojska Srbije uredili taj monitor i stavili ga građanima na raspolaganje.

Ispričao je da je brod napravljen 1904. godine u Bidimpešti i služio je u Austrougarskoj mornarici do 1918. godine, a učestvovao je i na napadu na Beograd, i sa njega su ispaljeni prvi hici u napadu Austrougarske na glavni grad Srbije 1914. godine.

Dodao je da je "Sava" 1920. godine ušao u sastav mornarice Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i bio njen deo do 1941. godine.

-Tada su ga otele ustaše i služio je u ustaškoj vojsci do 1944. godine, kada je postao deo jugoslovenske ratne mornarice odnosno narodne armije. Deo ratne mornarice je bio do 1959. kada je napušten, nasukan i ostavljen da propada decenijama, rekao je Vesić.

Podsetio je da je monitor Sava, 2005. godine proglašen za spomenik kulture.

Brod se sada nalazi na preuređenom Savskom keju, blizu Beton hale i pored pristaništa.
Vesić je pozvao građane da posete ovaj brod, jer to pokazuje kako se vodi računa o istoriji Beograda i Srbije.

-Važno je da imamo različite mogućnosti da deca nauče nešto o našoj istoriji. Lepo je da se poseti ovaj brod, gde vas čekaju i stručni vodiči koji će vam pokazati istoriju broda, rekao je Vesić.

Kako je dodao, na tom brodu se prelama poslednjih 100 godina istorije Srbije.

-Tako mi čuvamo Srbiju i Beograd i svako sećanje na ono što se dešavalo u našem gradu, rekao je Vesić.

BONUS VIDEO:

 OD MILUNKE SAVIĆ, DO VANBRAČNOG SINA KNEZA MIHAILA: Vesić predstavio novu “Knjigu o Beogradu 2"

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".

11. 03. 2026. u 16:26

Komentari (0)

MLADI SRBIN ZAPREPASTIO AMERIKU! Biće senzacija NBA drafta, šutira bolje od svih Srba - i ne, nije sin Peđe Stojakovića (VIDEO)