POŽAREVAC – U nedelju, 1. septembra, na hipodromu u Požarevcu održava se centralni program 56. „Ljubičevskih konjičkih igara“, jer su na redu finala najskupljih galopskih i kasačkih trka i „ljubičevskog višeboja“. Najbolji domaći i strani galoperi nadmetaće se u trkama „Kup Ljubičeva“, „Kostolac“, „Braničevo“ i „Memorijal Blagoje Urošević“. Pobednik prve trke osvojiće najveću premiju na LjKI - milion dinara, dok u ostalima najboljima sleduje 300.000, 250.000 i 125.000.

O najbržim vozačima sulki odlučivaće kasačke trke „Knez Mihailo“ i „Stig“, na stazama dužine 2.200 metara, čijim pobednicima sleduje 360.000, odnosno 135.000 dinara. U nedelju je na programu i takmičenje u preskakanju prepona - utakmica „Knez Mihailo“, na kojoj su , za plasirane od petog do prvog mesta, predviđene nagrade od 25.000 do 225.000 dinara.

Najzanimljiviji biće «ljubičevski višeboj» u kojem se učesnici bore za titulu viteza, u disciplinama seča sabljom, kurirsko jahanje i gađanje kopljem, strelom i topuzom. Novi ljubičevski vitez osvojiće 625.000 dinara, viteški plašt i sablju na kojoj je ugravirano “Ne vadi me bez povoda, ne vraćaj me bez časti”. U finalu se takmiči osam višebojaca, koji su uspešno završili subotnje polufinale.

ERGELA

Požarevac je postao poznat po konjima zahvaljujući knezu Milošu i njegovoj ergeli, osnovanoj 1853. godine. Četiri decenije kasnije izgrađen je i hipodrom, na kome su 1893. godine održane prve konjičke trke.