Pirotski ćilimi osvajaju svet
03. 07. 2017. u 22:28
U Dojkinci na bugarskoj granici okupilo se tridesetak tkalja iz Srbije, a svoje umeće predstavile su i ambasadorima
Foto V.Ćirić
STAROPLANINSKO selo Dojkinci, tačnije nekadašnja karaula iz koje su na granicu sa Bugarskom polazile graničarske patrole, domaćin je druge kolonije tkalja iz cele Srbije. Tridesetak žena vičnih tkanju ćilima u planinskoj hladovini provlači niti raznih boja iza kojih ostaju predivni ćilimi. Tkačku koloniju organizovala je pirotska zadruga za očuvanje starih zanata "Damsko srce", a među gošćama su i žene iz Stapara kraj Sombora, koje se takođe na svoj način bore da sačuvaju čuveni staparski ćilim. Tu su i njihove koleginice iz Kladova i drugih gradova Srbije, kojima je veoma stalo do toga da se ovaj zanat sačuva i prenese budućim pokolenjima.
- Želim da naučim kako se tka pirotski ćilim, pošto se naše tkanje razlikuje po razboju, ali i po samom načinu rada. Ovde je odlična atmosfera, staroplaninska hladovina odgovara, a priroda je bajkovita. Sa koleginicama iz pirotskog kraja nastavićemo da brinemo o narodnoj tradiciji i izradi čuvenih ćilimova: pirotskih i staparskih - kaže Ljiljana Boškov iz Stapara.
- U koloniji sam bila i prošle godine, u Planinarskom domu, i puno toga naučila, jer se pirotski ćilim razlikuje po načinu izrade. Naredni dan-dva ću još dosta toga savladati, jer je atmosfera među tkaljama odlična. Pokažu nam sve što nas zanima - poručuje tkalja iz Kladova Svetlana Popović Stoparević, koja drugim koleginicama prenosi svoja iskustva.
Slavica Ćirić, koja rukovodi pirotskim udruženjem, zadovoljno naglašava da su ćilimarke solidarne, da imaju razna iskustva i da će ova kolonija upravo zbog očuvanja starog zanata opstati i narednih godina uz pomoć grada.
Vrednim tkaljama su u posetu došle i Džulija Fini, ambasadorka Australije u Beogradu, Narinder Čaučan, ambasadorka Indije, Karla Herši, predstavnica UN, Violeta Jovanović, iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj, kao i pirotski gradonačelnik Vladan Vasić.
- Kulturna baština ova dva grada, Pirota i Sombora, ali i cele Srbije, izuzetna je i mislim da joj treba pokloniti više pažnje. Upravo zato sam i ja ovde, gde sam prvi put bila prošle godine - zaključuje ambasadorka Fini.
Tkalje kažu da ih obilaze i žene iz sela, koje se interesuju za rad kolonije, dok je Dojkinčanima drago što se ova kolonija održava u najudaljenijem staroplaninskom selu, o kom se ponešto čuje tek s vremena na vreme.

NA MESTU KARAULE
NEKADAŠNjA karaula je adaptacijom iz sredstava fondova za prekograničnu saradnju preuređena, proširena, a vlasništvo je Grada Pirota, tačnije Turističke organizacije. Novi dom izgledom uopšte ne podseća na nekadašnju karaulu, a u njegovo proširenje i dogradnju uloženo je oko 200.000 evra.
Komentari (1)